Pierwsze wrocławskie mieszkania w ramach rządowego programu powstaną przy ul. Kolejowej. W projektowaniu jest także osiedle w północnej części miasta. Architekci opracowują dokumentację projektową dla 400 mieszkań w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej.

Przy ul. Kolejowej, niespełna 1,5 kilometra od rynku głównego wrocławskiego Starego Miasta, powstanie osiem pięcio- i siedmiokondygnacyjnych budynków z 469 mieszkaniami. Budowa ma się rozpocząć latem tego roku. Mieszkania mają być gotowe pod koniec 2023 roku.

Osiedle przy ul. Kolejowej to niejedyna inwestycja w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego we Wrocławiu. Krakowska pracownia BE DDJM opracowuje dokumentację projektową dla pierwszego etapu osiedla, które powstanie w północnej części miasta, w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej. - Na całym terenie, który spółka PFR Nieruchomości kupiła od Polskiego Holdingu Nieruchomości, może powstać nawet 1,3 tys. mieszkań. Inwestycja będzie projektowana i realizowana etapowo. Pierwsza część to 400 mieszkań – podaje spółka w komunikacie.

Pracownia BE DDJM wiosną ubiegłego roku wygrała konkurs na koncepcję wrocławskiego osiedla. Projektanci podkreślają, że główną ideą, która im przyświecała, było zapewnienie komfortu mieszkańcom. - Chcemy im zapewnić dostęp do zieleni, przestrzeni, które ułatwią mieszkańcom nawiązywanie kontaktów . Bardzo ważna dla naszego biura jest atmosfera i przestrzeń publiczna – podkreśla Mateusz Dudek, wiceprezes BE DDJM Architekci. - Chcielibyśmy, żeby nasz projekt łączył w całość te wszystkie aspekty. Naszą ideę zdeterminował park, który oplata i łączy jednostki sąsiedzkie. Chcieliśmy podkreślić indywidualność architektoniczną tak, żeby każdy poczuł się tam jak w domu.

Wrocławski projekt jest opracowywany przy użyciu technologii BIM. - Building Information Modeling opiera się na elektronicznym zapisie danych o obiekcie budowlanym w trójwymiarowym wirtualnym modelu. Dane tworzone na etapie projektowania wykorzystuje się w trakcie budowy i użytkowania budynku – wyjaśniają przedstawiciele PFR Nieruchomości.

– Technologia BIM realizowana w PFR Nieruchomości to nie tylko budynki przedstawione w trójwymiarowych modelach o poprawnej geometrii, ale przede wszystkim to cyfrowe prototypy realnej inwestycji. Pozwalają one na analizy i symulowanie różnych rozwiązań projektowych wirtualnie, co ułatwia podejmowanie decyzji o ostatecznym kształcie inwestycji – tłumaczy Edyta Andrejczyk, dyrektor Biura Standaryzacji i Nowych Technologii w PFR Nieruchomości. -Takie prototypy są efektywne, jeśli zawierają niezbędne dla wykonawcy a później dla zarządzającego dane o elementach budynku m.in.: informacje materiałowe, parametry techniczne, informacje o czasie wbudowania, gwarancjach i wymaganych przeglądach technicznych itd. Proces budowy można porównywać do procesu produkcji przemysłowej im bardziej przemyślany i sprawdzony w fazie przygotowania („prototypowania") tym mniej błędów w tracie realizacji i odbioru budynku.

W Wałbrzychu spółka PFR Nieruchomości wybudowała już 215 mieszkań. Zostały przekazane najemcom wiosną 2019 roku. Osiedle z 144 mieszkaniami powstaje w Oławie, w Zgorzelcu przy ul. Lubańskiej firma wybuduje 220 mieszkań. Spółka wybiera generalnego wykonawcę robót budowlanych.

Poza inwestycjami w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego PFR Nieruchomości oferuje 245 lokali we wrocławskich inwestycjach Funduszu Mieszkań na Wynajem. - Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem najemców. Budynki przy ul. Dąbrowskiego i przy ul. Zakładowej są niemal całkowicie wynajęte – podaje PFR Nieruchomości.