Rynek powierzchni magazynowych w Polsce dynamicznie rośnie, zasoby na koniec I połowy 2017 r. przekroczyły 12 mln mkw., a w budowie było 1,6 mln mkw., co oznaczało 10-proc. wzrost aktywności deweloperów. W ciągu sześciu miesięcy zawarto ćwierć tysiąca umów najmu na łącznie 1,9 mln mkw.
Rosną koszty
Jak wskazują analitycy JLL, rosnący popyt na powierzchnie magazynowe przełoży się na podwyżkę czynszów. Wzrost stawek ofertowych jest już zauważalny, należy się więc spodziewać, że stawki efektywne pójdą w górę.
Po pierwsze, deweloperzy borykają się z kurczącymi się zasobami ziemi pod nowe inwestycje. Jak podkreśla Konrad Lewiński, konsultant JLL, ustawa o gruntach rolnych spowodowała spadek dostępności gotowych do zabudowania parceli i wydłużyła okres potrzebny do przygotowania działek pod inwestycję. W większych miastach zamiast roku–dwóch lat może to zająć nawet trzy–cztery lata.
Po drugie, we wszystkich segmentach rynku nieruchomości rosną koszty wykonawstwa, brakuje rąk do pracy. JLL szacuje, że w ostatnich miesiącach koszty budowy magazynów wzrosły o około 15 proc. Tymczasem najemcy oczekują wysokiego standardu obiektów, z certyfikowaniem środowiskowym włącznie – mając na uwadze późniejsze koszty eksploatacji.
Analitycy JLL wskazują również, że część deweloperów boryka się z finansowaniem inwestycji i jest zmuszonych do pozyskiwania partnerów w formule joint venture. Tym samym oczekiwana jest wyższa stopa zwrotu z projektu. W takich przypadkach deweloperzy nie tylko oczekują od najemców wyższych czynszów, ale też usiłują ich związać umowami na dłużej, np. więcej niż trzy lata.