Jeden z topowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce złożył prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego.

- Dołączenie do grona spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, wśród których są już liczni przedstawiciele branży deweloperskiej, jest naturalnym krokiem dla firmy o takiej skali działalności jak nasza, a ponadto będzie wspierać jej dalszy dynamiczny rozwój – podkreśla cytowany w komunikacie Nikodem Iskra, prezes Murapolu. – W ciągu ostatnich trzech lat dokonaliśmy fundamentalnych zmian w naszej strukturze finansowania, zastępując uprzednio rozdrobnione źródła ustrukturyzowanym kredytem konsorcjalnym. Dostosowaliśmy również systemy raportowania finansowego do najwyższych standardów rynkowych – dodaje.

Na początku zeszłego roku kontrolę nad deweloperem przejął fundusz zarządzany przez Ares Management Corporation i Griffin Real Estate. W komunikacie nie ma szczegółów IPO.

Murapol skupia pod jednym dachem wszystkie kompetencje – od pozyskiwania gruntów przez projektowanie, zakupy materiałów i generalne wykonawstwo, po marketing i sprzedaż. To największy, mierząc zasięgiem geograficznym, deweloper w Polsce. Buduje zarówno w największych aglomeracjach, jak i mniejszych ośrodkach – łącznie to szesnaście miast.

W I połowie br. spółka podpisała 1,49 tys. umów deweloperskich i przedwstępnych, o 2 proc. mniej rok do roku. Niedawno Murapol zaskoczył rynek informacją, że w I półroczu zabezpieczył 1362 lokale na potrzeby najmu instytucjonalnego. Wciąż nie ujawniono szczegółowych planów powołania platformy najmu przez tandem Ares-Griffin), a także 361 lokali dla sieci prywatnych akademików Student Depot. Podano tylko, że na etapie projektowania jest 1,2 tys. lokali na potrzeby PRS.

W latach 2018-2020 Murapol sprzedał (umowy deweloperskie i przedwstępne) 8,6 tys. mieszkań i przekazał 8,64 tys. Przychody ze sprzedaży lokali wzrosły z 603,1 mln zł w 2018 r. do 836,2 mln zł w 2020 r., a zysk brutto ze sprzedaży ze 139,1 mln zł do 217,4 mln zł w 2020 r. W zeszłym roku marża brutto ze sprzedaży wyniosła 26 proc.

Bank ziemi Murapolu na koniec czerwca br. liczył 19,4 tys. lokali o łącznej powierzchni ponad 837 tys. mkw.