Podatki za ziemię

Jakie są warunki odrolnienia gruntu? Czy zawsze zależy to od lokalnych władz samorządowych?

Publikacja: 04.01.2009 22:14

Marcin Jasiński, radca prawny w kancelarii Gide Loyrette Nouel

Marcin Jasiński, radca prawny w kancelarii Gide Loyrette Nouel

Foto: Archiwum Rzeczpospolitej

(nazwisko do wiadomości redakcji)

[b]Odpowiada Marcin Jasiński - radca prawny w kancelarii Gide Loyrette Nouel[/b]

– Zmiana przeznaczenia gruntu rolnego na cele nierolne wymaga, co do zasady, podjęcia przez radę gminy właściwej ze względu na położenie gruntu uchwały w sprawie bądź przyjęcia (w przypadku gdy dla obszaru, na którym położony jest grunt, nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego), bądź zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Do zmiany przeznaczenia gruntu, w zależności od jego klasy, może być wymagana zgoda właściwego organu. Zgoda ministra rolnictwa i rozwoju wsi wymagana jest w przypadku gruntów rolnych klas I – III o zwartym obszarze przekraczającym 0,5 ha.

Jeśli zmiana przeznaczenia na inne niż rolne dotyczy gruntów rolnych stanowiących użytki rolne IV klasy, których zwarty obszar przekracza powierzchnie 1 ha, albo V i VI klasy, ale wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego (a nie mineralnego) i z torfowisk o zwartej powierzchni przekraczającej 1 ha, wymagana będzie zgoda marszałka województwa.

Reklama
Reklama

Zmiana przeznaczenia gruntów dokonana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego po uzyskaniu zgody właściwych organów nie jest jeszcze równoznaczna z wyłączeniem gruntów z produkcji rolnej. Dopiero bowiem po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uwzględniającego zmianę przeznaczenia, inwestor możne się ubiegać o wydanie przez starostę decyzji o wyłączeniu gruntu rolnego z produkcji rolnej (tzw. odrolnienie).

Uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej pociąga za sobą obowiązek wniesienia należności za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej i opłat rocznych. Tytułem przykładu, zgodnie z art. 12 ust. 7 ustawy z 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych (DzU z 2004 r. nr 2004, poz. 1266, ze zm.) należność za wyłączenie z produkcji rolnej 1 ha gruntu ornego klasy I wynosi równowartość 750 ton ziarna żyta, a klasy III – 550 ton.

(nazwisko do wiadomości redakcji)

[b]Odpowiada Marcin Jasiński - radca prawny w kancelarii Gide Loyrette Nouel[/b]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Nieruchomości
Tyle płacimy za mieszkania z drugiej ręki. Nie ma spektakularnych przecen
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nieruchomości
BGK wspiera kredytem rzymską inwestycję polskiej hotelarskiej Grupy Molo
Nieruchomości
Indeks nastrojów. Deweloperzy mówią o podwyżkach cen mieszkań
Nieruchomości
Nieruchomości komercyjne na radarach polskich inwestorów. Jaki mają potencjał?
Nieruchomości
OVAL Sky, czyli inwestycja w potencjał Warszawy. Projekt Grupy Dekpol na Woli
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama