Trwają prace nad stworzeniem nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP) m.st. Warszawy. Ten strategiczny dokument określi politykę przestrzenną prowadzoną na obszarze całej stolicy aż do 2045 roku.
– Studium na co najmniej kilkanaście lat zdefiniuje główny kierunek rozwoju przestrzennego Warszawy. Przesądzi, gdzie można budować, ile wyznaczyć linii metra i w którym miejscu powstaną nowe ulice – tłumaczy Piotr Sawicki, architekt, p.o. dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy. – W tym dokumencie jest zapisane i narysowane, jak miasto powinno się rozwijać – wyjaśnia.
W polskim prawodawstwie studium nie jest aktem normatywnym, lecz jedynie zbiorem wytycznych.
Nowa jakość dialogu
Do najważniejszych wyzwań Warszawy zaznaczonych w nowym studium, należy m.in. zahamowanie rozlewania się miasta, dbanie o zwartą zabudowę, tworzenie wielofunkcyjnych dzielnic i wzmocnienie roli centrów dzielnicowych, pełna integracja środków transportu, poszerzenie zielonych terenów, a także ważne dla wizerunku metropolii: uporządkowanie wjazdów do miasta, które obecnie bywają zdegradowane estetycznie, robiąc złe pierwsze wrażenie na osobach wjeżdżających do stolicy.
Strategia największego polskiego miasta na kolejne dekady XXI wieku dodatkowo wzmacnia odporność Warszawy na zmiany demograficzne, klimatyczne i inne, które mogą nastąpić nagle. Współczesne miasta muszą być gotowe na możliwe kryzysy i wstrząsy.