Jak szacuje firma doradcza Cushman & Wakefield, to o
23 proc. więcej niż rok wcześniej. Wszystko wskazuje na to, że druga połowa roku będzie co najmniej tak samo udana. – Przy założeniu utrzymania pozytywnego klimatu inwestycyjnego w drugim półroczu, wartość transakcji w całym roku ma szansę przewyższyć ubiegłoroczny rezultat, 2 mld euro – ocenia Wojciech Pisz, dyrektor grupy rynków kapitałowych C&W.
Tradycyjnie najbardziej poszukiwanym towarem na rynku są biurowce wysokiej klasy zlokalizowane w Warszawie, najmocniej rośnie za to popyt na galerie handlowe, położone nie tylko w największych miastach Polski. To w segmencie handlowym zawarto największą tegoroczną transakcję, tzn. sprzedaż galerii Promenada w Warszawie za 171 mln euro.
– Obserwujemy duży wzrost zainteresowania nieruchomościami handlowymi. Oferty są coraz ciekawsze, grzechem byłoby z tego nie skorzystać – komentuje Jan Mroczka, prezes Rank Progress. Dolnośląski deweloper jest jednym z najbardziej aktywnych na rynku sprzedaży. Giełdowa spółka sprzedała już do amerykańskiego funduszu Blackstone dwie galerie, w Kłodzku i Zamościu, finalizuje też sprzedaż obiektów w Kaliszu i Legnicy. W całym roku spółka może zainkasować z tego tytułu nawet 0,8 mld zł.
Eksperci tłumaczą, że polskie nieruchomości cieszą się zainteresowaniem dzięki dobrej kondycji gospodarki, która przekłada się na wzrost zainteresowania powierzchniami biurowymi czy handlowymi. Dzięki temu właściciele polskich biur czy galerii uważanych za pewną lokatę kapitału mogą je sprzedać na zdecydowanie korzystniejszych warunkach, niż ma to miejsce w innych krajach regionu.