Warszawa to największy rynek nieruchomości biurowych w Polsce, skupiający nieco ponad połowę krajowych zasobów. Po trzech kwartałach br. stołeczna baza nowoczesnej powierzchni wzrosła do 5,22 mln mkw. Jak wskazują analitycy JLL, tempo przyrostu nowych zasobów w tym roku zmniejszyło się znacznie, a w 2018 r. spodziewany jest dalszy spadek nowej podaży.
Stolica jak magnes
W ciągu trzech kwartałów br. popyt brutto na biura klasy A w Warszawie sięgnął blisko 590 tys. mkw., z czego prawie 199 tys. mkw. w III kwartale. W ścisłym centrum (COB) wynajęto ponad 110 tys. mkw., a na jego obrzeżach 151 tys. mkw. Wysoko uplasował się Mokotów, gdzie podpisano umowy najmu ponad 132 tys. mkw.
Jeśli chodzi o rozkład popytu, 61 proc. przypadło na nowe umowy, 26 proc. na renegocjacje kontraktów, a pozostała część na powiększanie zajmowanej powierzchni. Jedną z największych transakcji było odnowienie umowy najmu ponad 18 tys. mkw. powierzchni przez Bank Millennium w Harmony Office Centre. Z kolei Alior Bank odnowił i rozszerzył umowę najmu 13,4 tys. mkw. w Łopuszańska Business Park.
17 proc. popytu przypadło na umowy przednajmu – w biurowcach, które dopiero powstają. Tu największą transakcją było zabezpieczenie 13,6 tys. mkw. w Generation Park X przez City Service Center Poland.
Jak podkreślają analitycy JLL, wzrost rynku biurowego w Warszawie powinien się utrzymać. Stolica jest postrzegana jako jeden z kluczowych ośrodków finansowych w Europie, oferuje wykwalifikowanych pracowników i efektywność kosztową. Dobry klimat potwierdzają mocno podwyższone przez MFW, Fitch, Moody's czy Goldman Sachs prognozy dotyczące wzrostu PKB Polski.