Z jaskini w Mozambiku naukowcy wydobyli kamienne narzędzia sprzed 100 tys. lat, na których były ślady sorgo – rośliny, która do dzisiaj jest źródłem pożywienia w subsaharyjskiej Afryce.
To najstarszy na świecie ślad spożywania i przetwarzania nasion roślin przez ludzi. Dowód na to, że nasz gatunek u zarania rozwoju, który doprowadził do cywilizacji współczesnej, nie zadowalał się jedynie zbieraniem owoców i orzechów. Uczeni z Kanady i Mozambiku opisali swoje odkrycie w dzisiejszym numerze magazynu „Science”.
[srodtytul]Schronienie[/srodtytul]
– To twardy dowód na to, że skomplikowana dieta oparta na nasionach zbóż pojawiła się znacznie wcześniej, niż dotychczas sądziliśmy – powiedział Julio Mercader z Uniwersytetu w Calgary, szef Canada Research in Tropical Archeology.
Mercader wraz z kolegami z Uniwersytetu Eduardo Modlane z Mozambiku w 2007 roku badał jaskinię w Ngalue niedaleko jeziora Niassa w północno-zachodnim Mozambiku. Jaskinia była schronieniem wielu pokoleń ludzi na przestrzeni 60 tys. lat. Głęboko wewnątrz naukowcy odkryli szereg kamiennych narzędzi, kości zwierzęcych i szczątków roślinnych. Resztki pozostawione przez prehistorycznych mieszkańców tych ziem to bezcenne źródło informacji dla współczesnych badaczy.