W jednym z grobów znaleziono szczątki kobiety, mężczyzny oraz czaszkę i kość prawej przedniej kończyny lisa. Sąsiedni grób też zawierał szczątki mężczyzny i kości lisa. Znalezisko jest niezwykłe, nieznane są wspólne pochówki ludzi i lisów. – Z tego należy wyciągnąć wniosek, że lisy zostały zabite i pochowane z właścicielami. Po pewnym czasie groby zostały otwarte, a ludzkie i lisie szczątki przesunięte. To oznacza, że związek człowieka z lisem był bardzo silny, lis miał towarzyszyć człowiekowi w zaświatach – wyjaśnia dr Lisa Maher.

Najstarsze dotychczas znalezisko tego rodzaju, gdy z człowiekiem pogrzebano udomowionego psa, pochodzi z Izraela i jest młodsze o 4000 lat. W ogóle najstarsze szczątki udomowionego psa znaleziono w Belgii, w jaskini Goyet, pochodzą sprzed 31 tys. lat. Sprzed 12 tys. lat pochodzą szczątki psów z Danii, Niemiec, Anglii oraz z Syberii.

Znalezisko z Jordanii wskazuje, że najstarsze próby udomowienia podejmowano wobec lisów. Jednak prawdopodobnie się okazało, że pies się bardziej do tego nadaje.