Jak wynika ze zdjęć satelitarnych opublikowanych przez BBC, po oderwaniu się od lodowca góra lodowa rozpadła się na wiele mniejszych fragmentów.

Zdaniem cytowanej przez BBC dr Jenny Turton z Uniwersytetu Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze, w ciągu ostatnich 40 lat temperatura w regionie Grenlandii podniosła się o ok. 3 stopnie Celsjusza.

W miesiącach letnich w latach 2019-2020 odnotowano tam rekordowo wysokie temperatury - powiedziała Turton.

Lodowiec Nioghalvfjerdsfjorden (nazwa pochodzi od duńskiego słowa oznaczającego 79 i odnosi się do stopnia szerokości geograficznej północnej) ma powierzchnię ok. 1600 kilometrów kwadratowych. Oderwaniu uległa skierowana na północ odnoga lodowca, nazywana Spalte.

- Lodowiec 79N został największym istniejącym arktycznym lodowcem szelfowym stosunkowo niedawno, po tym, jak w 2010 i 2012 r. powierzchnia lodowca Petermanna w północno-zachodniej Grenlandii uległa znacznemu zmniejszeniu - powiedział prof. Jason Box z instytutu geologicznego Danii i Grenlandii (GEUS).

Jego zdaniem, jeśli klimat będzie się ocieplał "zgodnie z przewidywaniami", region lodowca Nioghalvfjerdsfjorden prawdopodobnie stanie się jednym z głównych ośrodków deglacjacji (zanikanie zlodowacenia) na Grenlandii.