Mają 10 centymetrów długości, ważą tyle co wróbel, ale nad ich badaniem pochylili się specjaliści z 20 ośrodków naukowych na świecie. Zeberki – małe kolorowe ptaszki zamieszkujące głównie Australię opanowały bowiem umiejętność rzadko spotykaną wśród zwierząt. Pisklęta uczą się śpiewu od ojca – tak jak ludzkie dzieci uczą się języka od rodziców. To dlatego stały się one modelem do studiowania ewolucji mechanizmu mowy człowieka.
Badania genetyczne tych ptaków przeprowadzili specjaliści m.in. z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis, Uniwersytetu Illinois i Uniwersytetu w Uppsali.
– To unikalny model zwierzęcy do studiowania różnic między płciami w mózgu, komunikacji, mowy, uczenia się i zachowań społecznych – tłumaczy zainteresowanie nauki zeberkami prof. David Clayton, kierujący programem badań. Opis zmian w genach odpowiedzialnych za śpiew tych ptaków publikuje dzisiejsze „Nature”.
[srodtytul]Cała para w gwizdek[/srodtytul]
Zeberka to dopiero drugi gatunek ptaków, którego genom poznano. Pierwszym była kura. Choć oba gatunki wiele łączy (m. in. ich genom jest dość zwarty – trzykrotnie mniejszy niż ludzki), różni je wiele. Na przykład kury nie posiadają wyspecjalizowanych ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za śpiew. Ewolucyjne ścieżki kur i zeberek rozdzieliły się ok. 100 mln lat temu.