Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu. U niemowląt stanowi aż 80 proc. masy ciała. Z wiekiem ilość wody w organizmie spada. U ludzi starszych stanowi już tylko 50 proc. masy. W płucach i we krwi mamy jej najwięcej, bo aż 90 proc. Najmniej znajduje się jej w mózgu i w mięśniach – ok. 75 proc. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. – Jest konieczna do oddychania, przemiany materii i przyswajania składników pokarmowych. Dostarcza też substancje odżywcze do wszystkich tkanek naszego organizmu. Potrzebna jest również do wydalania produktów przemiany materii oraz do regulacji temperatury ciała – wylicza dr Teresa Latour, kierownik Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych Państwowego Zakładu Higieny w Poznaniu.
Od wieków wiadomo też, że woda jest niezastąpionym środkiem pielęgnacyjnym potrzebnym do utrzymania optymalnego stanu skóry. – Właściwe nawilżenie skóry uzyskuje się jednak nie przez mycie, ale przez picie. Dzięki wodzie zarówno skórę, jak i organizm możemy wzbogacić o wiele składników mineralnych, które usprawniają przemianę materii. Na liście najważniejszych składników są sód, potas, wapń, magnez, chlorki, wodorowęglany i siarczany – wylicza dr Teresa Latour. Jeśli w czasie gotowania w czajniku odkłada się kamień, to znak, że woda jest twarda, a więc bogata m.in. w wapń i magnez. Z badań wynika, że ludzie pijący twardą wodę mają zdrowsze serca i żyją dłużej, a pijący miękką częściej umierają na zawał serca.
Wody źródlane występują we wszystkich rejonach Polski. Naturalne wody mineralne o bardzo urozmaiconym składzie chemicznym występują zwłaszcza w części południowej kraju, na terenie Karpat i Sudetów. Stąd pochodzi też większość wód leczniczych.
Na rynku mamy ogromny wybór wód butelkowanych, które dzielą się na naturalne wody mineralne, źródlane i stołowe. Osobną kategorię stanowią wody lecznicze. Każdy rodzaj ma inny skład i zastosowanie. By znaleźć najlepszą dla siebie, trzeba wiedzieć, czym się różnią i jaki mają skład. – Wody butelkowane, czyli naturalne wody mineralne, naturalne wody źródlane i wody stołowe, pochodzą wyłącznie z zasobów podziemnych, które nie mają kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym i zanieczyszczeniami – wyjaśnia dr Latour. Są to wody tzw. pierwotnie czyste pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, a co ważne – nie wymagają uzdatniania. Ich skład mineralny jest naturalny i zależny od warunków geologicznych, jest też więc bardzo zróżnicowany.
Naturalne wody źródlane stanowią ponad 80 proc. dostępnych w handlu wód butelkowanych. Są to wody słabo zmineralizowane. Na rynku należą do nich np. Żywiec Zdrój, Dar Natury, Kropla Beskidu. Ogólna zawartość rozpuszczonych składników mineralnych nie przekracza na ogół 500 mg na litr wody. – Tego typu wody właśnie z powodu niskiego stopnia mineralizacji można pić w dużych ilościach. Zalecane są także dla osób, które w swojej diecie powinny ograniczać np. sód. Naturalne wody źródlane o tzw. zrównoważonym składzie mineralnym są odpowiednie dla dzieci i kobiet w ciąży – tłumaczy dr Latour. Świetnie nadają się do przyrządzania potraw, a niektóre nawet do przygotowywania mieszanek pokarmowych dla niemowląt.