Oficjalnie poinformował o tym wydarzeniu dr Zawi Hawass kierujący Egipskim Departamentem Starożytności.
Inskrypcje hieroglificzne, na jakie natknęli się archeolodzy, wskazują, że budowla została wzniesiona dla królowej Sechserchet, matki faraona Teti, pierwszego władcy z VI dynastii Starego Państwa.
Podstawa piramidy znajdowała się pod warstwą piasku grubości 20 metrów. Piramida zachowała się do wysokości 5 metrów, ale jak szacują badacze, pierwotnie wznosiła się na wysokość 15 metrów. Odkryto także przejście wiodące z budowli do grobowca. Niestety, zdaniem archeologów piramida i grobowiec już w starożytności zostały obrabowane.
Sakkara jest miejscem niezwykłym, od 1979 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Właśnie tam spoczywają najstarsi władcy i dostojnicy Egiptu. Nazwa stanowiska wywodzi się od imienia bóstwa Sokarisa, opiekującego się cmentarzyskiem. W Sakkarze dla króla Dżesera wzniesiono 2650 lat p. n. e. najstarszą, jeszcze schodkową, piramidę.
Na zachód od tej piramidy wykopaliska prowadzą polscy archeolodzy pod kierunkiem prof. Karola Myśliwca z PAN. Jednym z najcenniejszych obiektów odkopanych przez Polaków jest grobowiec dostojnika Merefnebefa – także z VI dynastii. Żeby dostać się do najstarszych grobowców, Polacy – dosłownie – przekopali się przez kilkaset grobów z okresu hellenistycznego, młodszych o dwa tysiąclecia.