To wniosek z badań przeprowadzonych przez naukowców z brytyjskiego University of Bristol. Ich autor prof. David Wynick, pracuje nad wynalezieniem szczepionki na stwardnienie rozsiane (SM). To nieuleczalna choroba neurologiczna dotykająca ludzi młodych. Prowadzi do paraliżu i niepełnosprawności.

Uczeni odnieśli pierwszy sukces. Odkryli lecznicze właściwości galaniny, białka biorącego udział w przekazywaniu sygnałów między neuronami w mózgu. Jak się okazało, jest ono odporne na procesy chorobowe zachodzące w wyniku SM. – Już od pewnego czasu wiedzieliśmy, że proteina ta odgrywa ochr0nną rolę w układzie nerwowym – mówi prof. Wynick. – Jej poziom wzrasta, gdy dochodzi do uszkodzenia nerwu.

Podczas eksperymentów okazało się, że chore myszy z wysokim poziomem galaniny w mózgu były całkowicie odporne na rozwój objawów SM. Inaczej niż zwierzęta, które w wyniku modyfikacji zostały pozbawione tego białka. Dochodziło u nich do pojawienia się poważnych symptomów SM. Z kolei pod wpływem podania galaniny do tkanki mózgowej chorego człowieka zaczęły następować procesy naprawcze.

Lek na bazie galaniny może się pojawić za dziesięć lat.