Mamuty ożyją! Rewolucyjne znalezisko w Rosji! – w takim entuzjastycznym duchu tegoroczne wrześniowe media informują o niezwykłym znalezisku na Syberii: W Ust-Janskim rejonie w Jakucji, gdzie już wcześniej kilkakrotnie odnajdywano szczątki mamutów, natrafiono na zwierzę z zachowanymi tkankami miękkimi, tłuszczowymi, szpikiem oraz sierścią.
O rewelacyjnym znalezisku – stan zachowania zwierzęcia jest nadzwyczajny, ponad wszelką wątpliwość – poinformował prof. Siemion Grigoriew z Północno-Wschodniego Federalnego Uniwersytetu Jakucji, kierujący pracami międzynarodowej ekspedycji z udziałem paleontologów z USA, Kanady, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
W zwłokach zwierzęcia wydobytego z głębokości około 100 metrów zachowały się nienaruszone komórki zawierające całkowite jądro – poinformował o tym prof. Grigoriew w wypowiedzi dla agencji Reuters. Tymczasem media, za Reutersem, posłały w świat wiadomość o odnalezieniu żywych komórek mamuta.
W ubiegłym roku było podobnie. Tokijski dziennik „Yomiuri Shimbun" podał sensacyjną wiadomość: zespół prof. Akiry Iritani z Uniwersytetu w Kioto sklonuje mamuta. Uczeni posłużą się tkanką pobraną z mamuciego oseska zakonserwowanego w wiecznej zmarzlinie na Syberii, w Jakucji nad Morzem Łaptiewów. Projekt przewiduje wprowadzenie jąder komórek mamuta do komórek pobranych od żyjącego słonia. W ten sposób powstanie embrion zawierający DNA mamuta. Ten embrion zostanie umieszczony w macicy samicy słonia.
Prof. Akira Iritani poinformował, że skorzysta z eksperymentu przeprowadzonego przez zespół innego japońskiego badacza, prof. Teruhiko Wakayamy z Centrum Nauki Riken Genomic w Jokohamie. Zdołał on stworzyć klony myszy ze zwierzęcia zdechłego i zamrożonego 16 lat wcześniej.