W komitecie zasiadają m.in. wynajęci przez Yahoo doradcy finansowi z Goldman Sachs, J.P. Morgan oraz PJT Partners oraz prawnicy z Cravath, Swaine & Moore LLP.

– Komitet i doradcy mają umożliwić nawiązanie kontaktu z podmiotami zainteresowanymi strategicznym lub kapitałowym partnerstwem – podano.

Yahoo boryka się z finansowymi problemami. Ubiegły rok zamknęło ponad 4,4 mld dol. straty przy niecałych 5 mld dol. przychodów. Z kłopotami chce walczyć m.in. kolejnymi wielkimi zwolnieniami. Do końca tego roku pracę w koncernie straci 15 proc. załogi, tj. ok. 1600 osób. Jeśli ten plan zostanie zrealizowany, od 2012 roku zatrudnienie w firmie spadnie o ok. 40 proc. Marissa Meyer, coraz częściej krytykowana prezes spółki, zamyka też niektóre z jej biznesów. Niedawno ogłoszono np. Plan zamknięcia portalu wideo Yahoo Screen, co część branży postrzega jako działanie przeciwne trendom. Pomysłem na zasilenie Yahoo było wydzielenie akcji, jakie koncern posiada w chińskiej platformie e-handlowej Alibaba. Ich wartość to dziś prawie tyle samo, co wartość całego Yahoo. Analizy prawne wykazały jednak, że to spowodowałoby konieczność zapłacenia ogromnych podatków. Oststecznie Yahoo zdecydowało się więc na odwróconą transakcję wydzielenia akcji Yahoo, z wyłączeniem akcji w Alibaba.

– Wydzielenie udziałów w Alibabie jest kluczowe dla zwiększenia wartości spółki dla udziałowców – komentuje Marissa Meyer w komunikacie spółki.

– Zarówno udziałowcy, jak i pracownicy firmy chcą, by firma będąca ikoną branży, powróciła do świetności. Najlepiej przyczynimy się do tego, współpracując z komitetem w zakresie wypracowania strategicznych alternatyw dla firmy, jednocześnie zdecydowanie przeprowadzając nasz strategiczny plan mający wzmocnić wzrost biznesu oraz poprawę jego wydajności i zyskowności – dodała.