– Osoba nosząca moje ubrania ma udział w procesie twórczym. Stosując uproszczone kroje i zmieniając detale, może tworzyć wciąż nowe rozwiązania. Posiadającym jedną suknię pokazuję, jak przez nakładanie nowych elementów za każdym razem powstaje inny strój. Głównym detalem są układy przenikających się linii – pasów. Składający się z 13 odsłon pokaz pod tytułem „Od detalu do struktury” to... rozprawa doktorska, którą artystka obroniła właśnie na poznańskiej ASP‚ gdzie prowadzi pracownię projektowania ubioru. Kolekcja kojarzy się ze sztuką starożytnego Egiptu. Projektantka utrzymuje‚ że proponowana odzież jest do noszenia na co dzień przez kobiety w każdym wieku‚ dla których strój jest „przejawem twórczego stosunku człowieka do świata”.

Tego samego wieczoru prezentowano autorskie kolekcje: Magdaleny Kuczmy – harmonijnie łączącej modę i malarstwo‚ Céline Faizant‚ paryskiej projektantki‚ uczennicy w pracowniach haute couture (m.in. Chanel‚ Christan Lacroix)‚ zainspirowanej historią stroju‚ Ireny Gregori‚ polskiej artystki z Paryża‚ łączącej subtelną kobiecość z funkcjonalnością. Pointą festiwalu był premierowy pokaz „Pokusa” kolekcji Joli Załeckiej, który przedstawiał kobietę w dwoistej interpretacji – jako kusicielkę i wodzoną na pokuszenie.

Pokazy na Art & Fashion Festival zakończyły ponad miesięczny cykl imprez, który miał pokazać‚ jak moda wpływa na nas i na inne dziedziny sztuki. Zamysł korespondował z ideą Starego Browaru (organizator festiwalu). Mieszczą się w nim i sklepy, i sale wystawowe. Łączy się tu biznes ze sztuką. Muzyka‚ fotografia‚ film‚ komiks‚ precjoza to niektóre dziedziny‚ które zmieszczono w tej formule.

Warsztaty dla 14 wybranych młodych projektantów mody prowadziła Monika Jakubiak – pracująca w Londynie absolwentka Central Saint Martins College of Art & Design. Kreacje uczestników miały być artystycznym odbiciem architektury „Starego Browaru”. Monika Jakubiak znana jest z włączania się w akcje społeczne. Latem współorganizowała twórczą akcję „Suknia baronowej” dla dziewcząt mieszkających w popegeerowskiej wsi Hieronimowo w białostockiem. (pjg)