Wizjoner‚ prowokator‚ kochał kobiety i miał zmysł nowoczesnej elegancji. Podniósł krawiectwo do rangi sztuki‚ czego symbolem stała się wylansowana w 1966 roku sukienka Mondrian‚ inspirowana obrazem holenderskiego abstrakcjonisty Pieta Mondriana.

YSL zmodernizował damską garderobę, przystosował ją do potrzeb nowoczesnej kobiety podejmującej męskie zawody. Stworzył pret-a-porter‚ koncepcję ubrania nieznaną na początku lat 60. Zapełniła ona lukę między szyciem na miarę a drogimi sukniami haute couture‚ stworzyła środek mody‚ dziś jej najważniejszą część.

Pomysł YSL – prosta trapezowa sukienka, wąska w ramionach i dołem rozszerzana – zdominował modę lat 60. i pozostaje w niej do dziś. Kobiety zawdzięczają mu tak oczywiste dziś standardy garderoby, jak smoking‚ skórzana kurtka‚ golf‚ bluza z kieszeniami typu safari. Mężczyźni – tweedowe marynarki.

Urodził się w 1936 roku w Oranie‚ w Algierii. Na studia wyjechał do Paryża i już w wieku 17 lat za sukienkę koktajlową zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Międzynarodowego Sekretariatu Wełny. Po 15-minutowej rozmowie Dior zaproponował mu pracę głównego projektanta w swojej firmie. W 1960 roku‚ w środku pasma sukcesów, YSL został powołany do wojska i wyjechał na wojnę algiersko-francuską. Wrócił z niej kilka miesięcy później, zwolniony z powodu rzekomej choroby psychicznej. W istocie chodziło o homoseksualizm‚ za który zamknięto go w klinice psychiatrycznej i poddawano elektrowstrząsom. W 1962 z partnerem Pierre’em Berge założył własny dom mody. On zajmował się projektowaniem‚ Berge stroną biznesową.

Yves Saint-Laurent odszedł na emeryturę sześć lat temu‚ w 40-lecie pracy. Właścicielem marki jest teraz koncern Pinault Printemps Redoute‚ a dyrektorem artystycznym i projektantem Stefano Pilati.