[b]Święta już niedługo, kolejki w sklepach zaczynają się ustawiać. Jak mądrze kupować, by potem nie reklamować nieświeżej żywności?[/b]
Na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów inspekcja handlowa prowadzi regularne kontrole artykułów spożywczych.
W 2009 roku sprawdzała m.in. jakość oraz oznakowanie mleka, mięsa, ryb i ich przetworów oraz miodu. Skontrolowano m.in. hurtownie, centra handlowe, magazyny. Z raportu wynika, że niemal dwukrotnie wzrósł odsetek nieprawidłowości, jeśli chodzi o mięso i jego przetwory (z 8,7 do 17,7 proc.). Najczęściej okazywało się, że produkty mięsne mają niewłaściwą konsystencję, niższa jest zawartość mięsa, białka, a wyższa skrobi, skład produktu był zaś inny, niż wynikało z deklaracji producenta. Wszystkie te wykryte wady świadczą o używaniu tańszego, gorszego mięsa. Warto też wiedzieć, że prawo nie określa minimalnych wymagań jakościowych dla mięsa i jego przetworów. To producent deklaruje na opakowaniu skład, np. dla wędlin. Oznacza to, że konsument chcący porównać tę samą wędlinę pochodzącą od różnych producentów powinien wiedzieć, że ich skład mimo tej samej nazwy może się znacznie różnić. Nie jest to niezgodne z prawem. Dlatego pod takimi samymi nazwami, np. polędwica sopocka, mogą być oferowane całkiem różne jakościowo produkty.
[b]Inspektorzy badali także ryby. Jakie są wnioski?[/b]
Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło niższej od deklarowanej masy ryby oraz jej niewłaściwego smaku, zapachu i wyglądu. Świadczy to o użyciu ryb o niewłaściwej jakości, znacznie tańszych, oraz nieprzestrzeganiu procedur technologicznych. Kontrolerzy zakwestionowali w rybach mrożonych nieuzasadnione zwiększenie ilości glazury – otoczki z lodu. Mogło to wprowadzać konsumentów w błąd co do rzeczywistej wagi kupowanego towaru. Konsumenci powinni wiedzieć, że na opakowaniu powinno być podane, czy ryba była złowiona w morzu, w wodach śródlądowych czy też wyhodowana, producent powinien napisać, gdzie została złowiona, a także podać informację o metodzie przygotowania ryby i o ryzyku związanym z obecnością szkodliwych substancji.