Aktualizacja: 20.07.2020 19:29 Publikacja: 20.07.2020 19:29
5 zdjęć
ZobaczFoto: materiały prasowe/fot. Juliusz Sokołowski
Obiekt zrealizowany we współpracy z wrocławskim biurem architektonicznym Q2Studio łączy tradycję i nowoczesność. Składa się z poddanej renowacji XIX-wiecznej kamienicy i dobudowanej nowej części. Od strony Ostrowa Tumskiego widać zachowaną zachodnią fasadę dawnej kamienicy ze zdobieniami i gzymsami, a od strony Wyspy Słodowej przeszkloną bryłę. Ma więc jakby dwie „twarze”.
- Wyspa Słodowa jest wyjątkowym i fascynującym miejscem we Wrocławiu. Ma złożoną historię, a jednocześnie jest punktem spotkań dla młodych, aktywnych osób i miejscem kulturotwórczym wybiegającym w przyszłość. Naszym celem w przypadku Concordii Design było uwzględnienie tych wyjątkowych cech lokalizacji, ale także wykorzystanie ich, połączenie w nieoczekiwany sposób. Osiągnęliśmy to dzięki budynkowi, który „mówi” do wszystkich – nie ma frontu i tylnej ściany, jest otwarty z każdej strony – wyjaśnia Fokke Moerel, architektka MVRDV.
Po skandalach związanych z kinematografią, KPO, kuriozalnych konkursach na dyrektorów Instytutu Teatralnego, Teatru Narodowego i Opery Narodowej, bulwersuje rozdanie w programie Muzyka, składy komisji i to jak dysponuje rezerwą ministra Hanna Wróblewska.
Sally Rooney powraca z powieścią „Intermezzo” i znów przyciąga czytelników opowieścią o współczesnych związkach. W najnowszym odcinku „Rzeczy o książkach” zastanawiamy się, co sprawia, że książki 34-letniej Irlandki tak dobrze oddają emocje i zagubienie współczesnych trzydziestolatków.
Projekt Herstory 2025 zaprezentuje ponad 20 niezwykłych portretów kobiet.
Sezon Kulturalny Polska-Wielka Brytania 2025 zainaugurował kilkumiesięczny pokaz w Muzeum Sztuki - ms2 w Łodzi. Można oglądać najlepsze powojenne dzieła z Anglii, również z Tate Galery.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
„Maestro" Christophera Clarey'a, to pierwsza kompletna biografia tenisisty po zakończeniu kariery. Autorem jest komentator tenisa, prywatnie kolega Mirosława Żukowskiego, wieloletniego szefa Sportu w „Rzeczpospolitej”, który komentuje premierę.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Katowicki Spodek przejdzie remont. Ze względu na zły stan techniczny schody i tarasy budynku zostaną zburzone i odbudowane. Plany przebudowy części kompleksu Spodka budzą emocje.
Amerykański magazyn „Time” przygotował coroczne zestawienie zatytułowane „World's Greatest Places” zbierające najciekawsze miejsca na świecie, które warto odwiedzić w 2025 roku. Wśród rekomendacji znalazła się Polska, a właściwie – polskie muzeum.
Polscy architekci projektują wille już nie tylko w Polsce. Wychodzą ze swoimi projektami także poza granice naszego kraju. Czasem są to kierunki bardzo zaskakujące, jak w przypadku Oasis Project, nowego projekt Marcina Tomaszewskiego prowadzącego pracownię Reform Architekt.
Ceniona duńska pracownia architektoniczna BIG przygotowała projekt lotniska, które ma powstać w Bhutanie. Koncepcja zakłada wykorzystanie dużej ilości drewna, a także sięgnięcie po tradycyjną lokalną ornamentykę.
Jako biuro zaczynaliśmy pracę od projektów w mojej ocenie najtrudniejszych, czyli przebudów dawnych PRL-owskich hoteli – wspomina Magdalena Federowicz-Boule, prezeska warszawskiego biura Tremend, które na koncie ma między innymi nagradzany dworzec w Lublinie. Obecnie przygotowujemy bardzo duże projekty, bo uczestniczymy w projekcie CPK, ale budujemy też dużo hoteli, od Albanii po Paryż – dodaje.
Hotel „Red Sol Resort” w Albanii przypomina scenografię głośnego koreańskiego serialu „Squid Game”, a także słynny budynek Muralla Roja w Hiszpanii. Trudno się dziwić – projekt krwistoczerwonego hotelu nad morzem jest dziełem pracowni założonej przez słynnego hiszpańskiego architekta Ricardo Bofilla.
Zmiana zawodu nie była dla niej skokiem w nieznane – raczej koniecznością, która stała się nowym początkiem. Dziś Joanna Sydor, znana z roli Teresy w serialu „M jak miłość”, też kreuje świat - w architekturze wnętrz. Zarządza projektami, kieruje zespołem i czuje, że jest na właściwym miejscu.
Liu Jiakun, chiński architekt, twórca pracowni Jiakun Architecture, został wyróżniony Nagrodą Pritzkera, nazywaną przez wielu „architektonicznym Noblem”. „Liu wymyśla i tworzy nowe światy, wolne od estetycznych czy stylistycznych ograniczeń” – napisano w uzasadnieniu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas