Jak kino pokazuje europejską biedę

Ludzie spychani na margines, niemogący związać końca z końcem, stojący w kolejkach w urzędach pracy nie są dziś wdzięcznym tematem dla kina. Ale to o nich powstają ważne filmy. Takie jak „Między dwoma światami”.

Publikacja: 17.06.2022 10:00

Juliette Binoche z aktorkami amatorkami, z którymi w filmie „Między dwoma światami” zagrała ekipę sp

Juliette Binoche z aktorkami amatorkami, z którymi w filmie „Między dwoma światami” zagrała ekipę sprzątaczek pracujących na promach

Foto: Christine Tamalet

Płaca minimalna to na rękę 6,84 euro za godzinę. Ktoś uznał, że 7,96 to za mało, żeby przeżyć, a 8,46 to za dużo – notuje Marianne, bohaterka filmu „Między dwoma światami”. W pośredniaku mówi, że przez 20 lat zajmowała się domem, teraz mąż ma inną kobietę. Musiała zmienić otoczenie. Przyjechała do Caen, chce zacząć wszystko od nowa. Z humanistyczną maturą, bez zawodowych doświadczeń może dostać tylko dorywczą pracę sprzątaczki. Po robocie spotyka się czasem ze znajomymi spod pośredniaka. Kręgielnia, pogaduchy. Małe marzenia. A gdyby wygrały na loterii? Chrystele, młoda blondynka, matka trójki dzieci, mówi: „Trochę pieniędzy dałabym mamie i w końcu coś byłoby dla mnie: kupiłabym sobie trampki za trzy stówy, zapłaciła za tatuaż”. Inna dziewczyna: „Ja zrobiłabym prawko”.

Pozostało 95% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Kultura
„Zwierzęta na wojnie”: O kocie, który poszedł na wojnę
Kultura
Kwiat Jabłoni: Jeszcze nigdy tak bardzo nie obawialiśmy się o wynik wyborów
Kultura
„Lunch z ludźmi sukcesu”: 52 weekendy Rozmów
Kultura
Nick Cave, Biblia i narkotyki
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Kultura
Fenomen Elżbiety Cherezińskiej
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą