Polski serial dokumentalny „Kup pan zamek” przedstawia historie niektórych z nich. Przewodnikami po świecie tych dóbr, które znalazły się obecnie w prywatnych rękach są Joanna Lamparska, podróżniczka i poszukiwaczka skarbów oraz Michał Wójcik, historyk i znawca sztuki.

W pierwszym odcinku wizytują największy na Dolnym Śląsku pałac – w Pieszycach. Najpierw w tym miejscu stanęła w połowie XIV wieku ufortyfikowana budowla średniowieczna. Obiekt, zwany współcześnie śląskim Wersalem, powstał na miejscu dworu na początku XVII wieku, a kilkadziesiąt lat później został przebudowany na barokową rezydencję. Mieszkał w nim cesarz Wilhelm I, ten, który porzucił Elizę Radziwiłłówną, choć jeszcze jako książę. W czasie II wojny światowej istniała tu filia obozu, którego więźniów pracowali na potrzeby fabryk zbrojeniowych.

Pałac ma trzy tysiące powierzchni użytkowej i dysponuje 60. pokojami. W rękach obecnych właścicieli –  Stanisława i Dagmary Hajduków - pałac nabrał barokowego charakteru. Tu wypada dodać – momentami całkiem nieoczekiwanego. Kupili go w 2000 roku. Przejeżdżali ponoć przypadkowo w pobliżu i kiedy zobaczyli – postanowili od razu nabyć - mimo, że wcześniej obejrzeli już dziesiątki innych, które nie wzbudziły takiego ich entuzjazmu. Zauroczył ich – jak mówią – estetyką, mimo iż był zrujnowany. Odrestaurowali go. Lecz w nim nie mieszkają – w filmie ujawniają powody swojej decyzji. Z zewnątrz wygląd pałacu nie wzbudza specjalnych emocji, choć jego rozmiary są imponujące. Za to wnętrza – kryją wiele niespodzianek, bowiem zostały zaprojektowane według gustu gospodarzy. Na obrazach namalowanych według ich pomysłu - pełno dam o walorach kobiecych, a także aniołów. Ale jest też i Marylin Monroe i Helmut Kohl…. Gospodarze mają nadzieję otworzyć tu muzeum sztuki.

Ciekawa opowieść, nie tylko o pałacu.

Premiera pierwszego odcinka nowego autorskiego cyklu kanału Canal+ Discovery 16 sierpnia, we wtorek o 20.30. W odcinku kolejnym opowieść zamku krzyżackim w Przezmarku i jego współczesnych właścicielach.