Nowa placówka powstaje w zabytkowych pomieszczeniach w dominikańskim klasztorze przy ul. Stolarskiej. Ekspozycja zostanie rozmieszczona na dwóch poziomach: na parterze oraz w średniowiecznych piwnicach.

Już są gotowe pomieszczenia. Obiekty muzealne znajdą się w pomieszczeniu z późnoromańską ścianą ceglaną datowaną wstępnie na lata 40. XIII wieku. Ponadto w labiryncie średniowiecznych piwnic, które zostały pogłębione i połączone z parterem nowymi schodami. „W piwnicy zobaczyć będzie można pozostałości odkrytego w trakcie ostatnich prac pieca hypokaustycznego, który stanowił w średniowiecze serce systemu grzewczego klasztoru" – podaje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Ekspozycja muzeum powstanie do końca 2021 roku, na obchody jubileuszu 800-lecia założenia klasztoru. Dominikanie dotarli do Krakowa w 1222 roku i od tamtego czasu nieprzerwanie działają w klasztorze przy ul. Stolarskiej.

Większości eksponatów nie udostępniano dotąd publiczności. Pokazana zostanie np. związana z kultem św. Jacka Odrowąża, przypuszczalnie najstarsza zachowana na świecie chorągiew kanonizacyjna, monstrancja królowej Bony, zbiór gotyckich witraży, a także najstarsze bulle papieskie i dokumenty polskich władców, dzieła malarstwa i rzeźby, szaty liturgiczne i kolekcja romańskiej ceramiki. Trafią tam też artefakty odnalezione w piwnicznym zasypie m.in. tłok pieczętny z lat 60. XIII wieku.

Koszt inwestycji to 5 291 tys. zł, z czego 2 877 tys. pochodzi z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Pozostałą część kosztów pokrywa krakowski klasztor ojców dominikanów.