Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 07.10.2016 07:35 Publikacja: 07.10.2016 07:24
5 zdjęć
ZobaczFoto: Zachęta - materiały prasowe
Nowa wystawa w warszawskiej Zachęcie wizualizuje projekt tej antywojennej utopii. Tworzący ją artyści dążą do wykreowania przyjaznej przestrzeni do dyskusji o tym, jak pamięć, historia i sztuka mogą przyczynić się do budowania przyszłości wolnej od wojen.
- Instytut kładłby nacisk na działania w sferze kultury i pedagogiki. - mówi Krzysztof Wodiczko. - Musi też być stworzona możliwość, aby przychodzący tam ludzie mogli się włączyć w prace polskie i międzynarodowe na rzecz rozwiązywania konfliktu; przetworzenia groźnego zbrojnego konfliktu na symboliczny, na dyskusję i wymianę punktów widzenia bez użycia broni. Aby ludzie mogli się włączyć w budowanie kultury pokoju. Słowo pokój zawsze mnie niepokoi, gdyż zostało nadużyte przez tak wiele ustrojów i instytucji. Wszyscy walczą o pokój. Kładziemy więc tu raczej nacisk na wojnę, na zrozumienie mechanizmów, dlaczego ludzie dają się wciągnąć w konflikt zbrojny i zabijanie. Ważne w tej instytucji byłoby też uhonorowanie tych, którzy zrobili coś, żeby wojny nie było, jak Józef Rotblat.
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W Wielkiej Brytanii powstanie pierwszy na świecie stadion wykonany w technologii drewnianej. Za projekt obiektu odpowiada słynna brytyjska pracownia Zaha Hadid Architects.
Nad Bałtykiem powstaje willa projektu biura Reform Architekt. Lokalizacja jest unikatowa – obiekt stanie tuż nad brzegiem morza na polskim wybrzeżu.
Odbudowa paryskiej katedry Notre trwała ponad 5 lat. Po drodze nie obyło się bez konfliktów i kontrowersji.
W Bratysławie powstanie kompleks wieżowców. Jeden z nich będzie drugim najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej, tuż po warszawskim Varso Tower.
Królewskie Towarzystwo Architektów Brytyjskich wybrało najlepszy budynek na świecie. To drewniany blok mieszkalny z mieszkaniami socjalnymi, znajdujący się pod Barceloną.
Czy wnętrza mogą być analogowe? Zdaniem projektantów – jak najbardziej. To wyraźny trend, który pokazuje, jak bardzo zmienia się nasze myślenie o tym, czego najbardziej potrzeba nam w domach.
Okryte złą sławą więzienie w Kalifornii czekają rewolucyjne zmiany. Władze stanu chcą wprowadzić rozwiązania stosowane z sukcesami przez państwa skandynawskie.
Znamy wyniki konkursu World’s Best Vineyards 2024. W tym roku tytuł najpiękniejszej winiarni na świecie trafił do Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal w Hiszpanii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas