– Przychodzę ze wstydliwym problemem – te słowa padają najczęściej z ust pacjentek, które pojawiają się w gabinecie lekarza zajmującego się chirurgią narządów intymnych. Popyt na tego typu zabiegi rośnie zarówno na świecie, jak i w Polsce. – Kobiety, przynajmniej w Warszawie, coraz odważniej mówią o tym, że nie są w pełni zadowolone z wyglądu czy budowy swoich organów płciowych – przyznaje prof. Romuald Dębski, ginekolog ze stołecznej Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP. Zjawisko to jest stosunkowo świeże. – Pierwsze pacjentki z podobnymi problemami pojawiły się u mnie jakieś pięć lat temu – ocenia prof. Kazimierz Kobus ze Szpitala Chirurgii Plastycznej w Polanicy-Zdroju.
Co nimi kieruje: fanaberia czy rzeczywista potrzeba? – Poważnym zmartwieniem może być na przykład hipertrofia, a więc nienaturalny przerost warg sromowych – tłumaczy dr Max Brambilla, chirurg z Mediolanu. – Podczas stosunku mogą się one wciskać do pochwy. W czasie uprawiania przez kobietę sportu może dochodzić do ich ocierania się, czasem nawet widoczne są spod stroju kąpielowego.
[wyimek][b] [link=http://www.facebook.com/pages/Zdrowie-na-rppl/173859385974]Dołącz do nas! Zostań fanem serwisu Zdrowie na Facebooku :)[/link][/b][/wyimek]
Redukcja warg sromowych to najczęstszy zabieg z zakresu chirurgii estetycznej, jaki jest wykonywany przez dr. Brambillę. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat przeprowadził on ponad 400 operacji kobiecych narządów płciowych. O swoich doświadczeniach mówił podczas IX Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, jaki został zorganizowany w Warszawie przez Sekcję Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Podobnie jak w gabinecie Włocha i u polskiego kosmetoginekologa dr. Andrzeja Barwijuka z kliniki Medifem (jedynego Polaka z certyfikatem Międzynarodowego Towarzystwa Kosmetoginekologii) dużą popularnością cieszy się waginoplastyka. – Zabieg polega na przywróceniu pochwie elastyczności – opowiada dr Barwijuk. – Robi się to poprzez laserowe nacinanie kolejnych warstw tkanki, tak by je do siebie zbliżyć, a tym samym zmniejszyć rozmiar narządu.