Cykl świąt zimowych, w skład których wchodzi Boże Narodzenie i Nowy Rok obchodzony 14 stycznia, zamyka 19 stycznia święto Epifanii, symbolizujące chrzest Pański w Jordanie. W Polsce jest około 600 tysięcy wyznawców prawosławia.
[srodtytul]Świętowanie według kalendarza juliańskiego[/srodtytul]
Chrześcijanie wyznania prawosławnego i grekokatolickiego zasiadają do wieczerzy wigilijnej, kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda. Wierni przystrajają choinkę - "drzewko, które otuliło gałęziami Świętą Rodzinę, chroniąc ją przed wzrokiem żołnierzy Heroda".
Najwytrwalsi prawosławni i grekokatolicy w Wigilię powstrzymują się od jedzenia cały dzień, aż do rozpoczęcia uroczystej wieczerzy.
Po wigilijnej kolacji spieszą na nabożeństwo do cerkwi, gdzie zostaną odprawione uroczyste wieczernie. Uczestniczą tam w wielogodzinnym "całonocnym czuwaniu z liturgią". Dopiero po jego zakończeniu w cerkwiach rozbrzmiewają kolędy. W Boże Narodzenie, świąteczny dzień rozpoczyna uroczyste śniadanie, zaś po południu w cerkwiach odbywają się Wielkie Nieszpory.
Niektórzy polscy prawosławni obchodzą święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, czyli oficjalnym, podobnie jak katolicy. Tak jest zwłaszcza w dużych miastach. Na Białostocczyźnie natomiast, gdzie mieszka większość prawosławnych, pozostał dawny obyczaj świętowania według kalendarza juliańskiego, czyli 13 dni później niż katolicy.