Rz: Dlaczego dochodzi do uczuleń na niektóre pokarmy?
lek. med. Andrzej Mierzecki, pediatra z Centrum Medycznego Enel-Med:
Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego, który po kontakcie z substancją, dla wielu osób obojętną, wytwarza tzw. mediatory reakcji alergicznej, czyli najbardziej znaną histaminę. Organizm, walcząc ze stanem zapalnym, daje objawy takie, jak: katar, kaszel, kłopoty z oddychaniem, czasem dochodzą problemy skórne i żołądkowe. Wzrost zachorowań wynika z wielu czynników, m.in. zanieczyszczenia środowiska, przesadnego dbania o higienę, wpływ mają też dieta i geny.
U dziecka alergia pokarmowa może ujawnić się już w pierwszych tygodniach życia. Ale zdarza się, że pojawia się dopiero, gdy zaczynamy rozszerzać jego dietę. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?
Alergia pokarmowa często występuje przed ukończeniem drugiego miesiąca życia, ale może zdarzyć się w każdym wieku. U małych dzieci najczęściej objawia się wysypką na twarzy, tułowiu, a następnie na kończynach. W późniejszym wieku obserwuje się zmiany w typowych miejscach, tj. na dłoniach i w zgięciach łokciowych oraz pod kolanami. Jednak nie każda wysypka na twarzy niemowlęcia świadczy o alergii. Również biegunki i brak przyrastania wagi mogą świadczyć o uczuleniu. Innym objawem mogą być częste zapalenia oskrzeli, ponieważ alergeny pokarmowe mogą powodować objawy astmy. I tu również kryją się pułapki. Często spotykam rodziców, którzy są zaniepokojeni częstymi zapaleniami oskrzeli u dziecka i podejrzewają alergię. Infekcje górnych dróg oddechowych często są spowodowane kontaktem z innymi chorymi dziećmi, a nie alergią. Częste infekcje mogą zaniepokoić dopiero, gdy u dziecka zdiagnozowano wcześniej atopowe zapalenie skóry. Wówczas bierzemy pod uwagę alergię. Innymi objawami wskazującymi na alergię są m.in. blady kolor skóry, podkrążone oczy, długie rzęsy...