Młodzież szkolna nie bardzo interesuje się sztuką współczesną. Może również dlatego, że nie potrafi jej zrozumieć. Zachęta postanowiła zaradzić temu problemowi. Wraz z Pleple.tv – pierwszą w Polsce telewizją wernisażową – stworzyły serię czterech filmów edukacyjnych w ramach projektu „Zachęta tv". W sumie za sprawą Pleple.tv powstało ich 11. Stanowią dokumentację głośnych wystaw w Zachęcie, które poruszały tematy takie jak rola mediów, historii czy płci w sztuce. Od jutra oglądać je można w cyklu „Czy patrząc dłużej, widzisz więcej? Salon pytań i odpowiedzi".
– Chcemy oswoić młodzież ze sztuką współczesną, wytłumaczyć jej to, co jest niejasne, i zainspirować. Ale nie zamierzamy dawać gotowych odpowiedzi – tłumaczy jedna z realizatorek projektu Magdalena Komornicka.
Kuratorka mówi także, że dużym problemem jest dotarcie z takimi materiałami do nauczycieli.
– Dlatego postanowiliśmy przeznaczyć część pieniędzy z dotacji, której udzieliła nam na ten cel Akademia Orange, na stworzenie profesjonalnych DVD. Płyty rozesłaliśmy do wszystkich szkół w województwie mazowieckim – zdradza Komornicka.
Wiedza zawarta w kilkunastominutowych filmach jest podana w przystępny i ciekawy sposób. Przede wszystkim przed kamerą wypowiadają się artyści i znawcy sztuki. – Ale nie są to po prostu gadające głowy – zapewnia kuratorka.