Voo Voo,
Aktualizacja: 27.10.2012 10:45 Publikacja: 28.10.2012 15:00
Foto: Uważam Rze
Agora
Waglewski jak zwykle w poprzek i po swojemu. Świat się może walić, moda pożerać kolejną modę, identyczne w swojej sphotoshopowanej nijakości twarze celebrytów mogą tysiącami rodzić się i umierać na okładkach magazynów, a Waglewski i tak po prostu weźmie gitarę, po czym wyśpiewa proste i celne, jak pióro Bukowskiego, prawdy o takim zwykłym-niezwykłym życiu. Skojarzenie z Bukowskim nie jest może jakoś specjalnie szczęśliwe, bo nie jest Waglewski aż takim świntuchem, a i pije sporo mniej – choć wino między wersami płynie tu całkiem wartkim strumieniem. Rzecz jednak w tym, że podobnie jak dla autora „Kobiet", dla Waglewskiego piękno życia tkwi nie w jego wzniosłości, ale właśnie przeciętności, człowiek zaś okazuje się tym ciekawszy, im więcej wykazuje słabości w starciu ze światem. A że pisze Waglewski w pierwszej osobie, jest w jego piosenkach zawsze jakieś przymrużenie oka, zabawna autoironia i – choć zazwyczaj marudzi – pogodne zadowolenie z życia.
Kto wie, może właśnie ta naturalna bezpretensjonalność zapewnia Voo Voo takie powodzenie ? Może, ale na pewno nie tylko. I Waglewski, i towarzyszący mu muzycy to istne kłębki muzycznej erudycji, swobodnie poruszające się i w temacie rockowej awangardy – wyznaczanej nazwiskami Fritha, Frippa, Zappy, Ayersa czy Cale'a – i całej galaktyki jazzu, mający też stosowne rozeznanie w folku. Ich urok polega na tym, że im dłużej gra, tym z większym smakiem potrafi z całej tej wiedzy korzystać. Na „Nowej płycie" to już klasa nie do podrobienia.
Pozornie jest, jak było. Wszystko to w zasadzie miejsko-folkowe ballady, czasem ot, takie z podwórkowym przytupem, częściej, wyjątkowo tutaj często, podlane szorstkim bluesem. Co tu robi jednak ten dziki, improwizowany finał „Inaczej nie umiem" – brzmiący jak podkręcony King Crimson z połowy lat 70.? Skąd ten puls ska w „Trąbce, pompce i lewarku"? Skąd wreszcie świetny surowy funk w „Powiewa"? A to freejazzowe solo w „Moje Katmandu"?
Muzycy trzymając się tu piosenkowej formuły, przemykają się jednocześnie ponad gatunkami – swobodnie wybierając z nich to, co im się podoba, zamieniają te piosenki w wielowątkowe kompozycje, lekkie i przystępne jak zawsze, ale jednocześnie bardzo wysmakowane, koneserskie. Najważniejsze jednak w „Nowej płycie" jest to, że Waglewski wyraźnie popuścił muzykom cugli i pozwolił im improwizować. Efekt jest taki, że powstał materiał bardzo bliski eklektycznemu szaleństwu Toma Waitsa, z tą różnicą, że Waglewski jest jednak artystą zbyt oryginalnym, by tak po prostu pozować na nowojorczyka. Na „Nowej płycie" jest Waitsem bardzo środkowoeuropejskim, i wyjątkowo mu z tym do twarzy.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
Voo Voo,
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Już 13 grudnia 2024 r. w Google for Startups w Warszawie odbędzie się Wielki Finał Econverse Cup 2024 – kulminacyjny punkt największej symulacji tworzenia biznesu dla młodych w Polsce. Po raz trzeci młodzi Polacy z pięciu miast będą mieli niepowtarzalną okazję zmierzyć się w rywalizacji, prezentując swoje pomysły na biznes przed jury, w skład którego wejdą inwestorzy, mentorzy oraz aniołowie biznesu. W tym roku wydarzenie uświetni wystąpienie Sebastiana Kulczyka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas