Wydarzenie to, jak co roku, przyciągnie przeszło tysiąc miłośników bigosu nie tylko z Polski, ale z całej Europy. Wśród smakoszy tej potrawy, będą także kucharze z restauracji i szkół gastronomicznych. Punktem kulminacyjnym będzie tradycyjnie konkurs na najlepszy bigos. Jury , złożone z dziennikarzy z całego kraju po degustacji przyzna tradycyjne nagrody: Złote, Srebrne i Brązowe Gary.
W ramach dodatkowych atrakcji, przed gośćmi wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Jawor" Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, kapela „Nebokraj" ze Lwowa, szkolno – strażacka orkiestra dęta z Niedrzwicy Kościelnej oraz lubelska orkiestra „Iubilaeum" z solistką Iwoną Gostkowską – Kurczewską.
Pomysł Święta Bigosu zrodził się w ramach protestu przeciw unijnym regulacjom zabraniającym odgrzewania potraw. - A jak wiadomo bigos, im więcej razy odgrzewany, tym lepszy. Wówczas więc po raz pierwszy zorganizowaliśmy Święto Bigosu. Trudno powiedzieć, czy ta impreza przyczyniła się do cofnięcia zakazu, ale z pewnością przysłużyła się do popularyzacji tej potrawy – opowiada Władysław Boruch, organizator Święta Bigosu i właściciel Siedliska Folkloru Marzanna. Współorganizatorem Święta Bigosu jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter". Impreza zaczyna się w najbliższą niedzielę, 18 listopada br., o godz. 13.00