Aktualizacja: 17.05.2019 08:24 Publikacja: 17.05.2019 08:04
Piramida Luwru
Foto: AFP
Budowa piramidy Luwru w 1987 roku
Foto: AFP
Muzeum Sztuki Islamskiej w Dosze (Katar)
Foto: AFP
Muzeum Suzhou w Japonii
Foto: AFP
Wieżowiec Bank of China w Hongkongu
Foto: AFP
Rock & Roll Hall of Fame w Cleveland
Foto: AFP
Wschodni budynek Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie
Foto: AFP
Pei, który pochodzi z Chin, ale później przeniósł się do USA, zmarł w środę wieczorem - poinformował w rozmowie z "New York Times" jego syn Chien Chung Pei.
Pei urodził się w Chinach w 1917 r. i przeniósł się do Stanów Zjednoczonych w 1935 r., Aby studiować na Uniwersytecie Pensylwanii. W jego dorobku jest m.in. słynna piramida w Luwrze, wysoka na 21,6 metra, tóra jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon architektury we Francji.
„Dopóki istnieje Federacja Rosyjska w takim formacie, w jakim ona istnieje, to nie będzie pokoju. Będzie zawieszenie broni, zgniły pokój, który potrwa trzy-cztery lata, pięć maksymalnie. A kiedy Rosjanie odnowią swoje siły, zaatakują znowu” – o wojnie w Ukrainie mówi Aldona Hartwińska, reporterka i wolontariuszka, autorka książki „Ani kroku w tył. Za nami tylko śmierć”.
Ministra kultury Hanna Wróblewska zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej na to stanowisko.
12 lutego ma się rozpocząć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej kontrola Najwyższej Izby Kontroli, dotycząca przygotowania i realizacji inwestycji. Ponieważ za inwestycję jest odpowiedzialne miasto Warszawa, kontrolerzy wejdą też do ratusza.
W Muzeum Narodowym w Warszawie, w Galerii Sztuki Średniowiecznej, mamy okazję zobaczyć wyjątkowy zabytek piśmiennictwa. Jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga z Pelplina.
Krystian Zimerman opublikował w mediach społecznościowych informację o wygranym procesie przed sądem w Warszawie w sprawie o nierozliczenie jego trasy koncertowej po Polsce przed kilkunastu laty.
Projekt nadbrzeża nad Jeziorem Słupeckim zdobył kolejną nagrodę. Jego autorem jest Paweł Grobelny, polski architekt od lat specjalizujący się w projektowaniu przestrzeni publicznych.
„Sala koncertowa jest instrumentem, a brzmienie to bardzo skomplikowane zjawisko – blisko 200 źródeł dźwięku na estradzie i prawie 2 tysiące osób na widowni” – mówi Tomasz Konior, autor projektu katowickiego NOSPR-u, sali koncertowej, która stała się jednym z nowoczesnych symboli Katowic.
Znane biura architektoniczne i niezwykłe projekty wieżowców przypominających geometryczne elementy rodem z gry Tetris – Tirana, stolica Albanii, staje się miastem słynącym z nieszablonowej architektury. Projekty budynków, które pojawią się w tym mieście w ciągu najbliższych lat w albańskiej stolicy, są niezwykle odważne, wręcz kontrowersyjne.
W rozstrzygniętym niedawno konkursie na nową siedzibę Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie, swoją propozycję przedstawili architekci i architektki ze znanej polskiej pracowni WXCA, pracującej m.in. przy odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Koncepcja polskich architektów nie wygrała, zwycięski okazał się projekt słynnej pracowni Zaha Hadid Architects, ale Polacy zdobyli specjalne wyróżnienie. Prestiżowe
W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Building of the Year organizowanego przez serwis ArchDaily, znalazły się nie tylko budynki, ale też projekty wnętrz. Wśród nominowanych jest butik z Warszawy, który walczy o tytuł najpiękniejszego na świecie. Autorami projektu z architekci z Kijowa.
Ceniony portal podróżniczy Lonely Planet opublikował listę najważniejszych tegorocznych otwarć muzeów na całym świecie. Na szczycie zestawienia znalazło się jedno z polskich muzeów, wyprzedzając placówki z Londynu, Nowego Jorku czy Abu Zabi.
Ruszyła tegoroczna edycja konkursu Building of The Year 2025. Wśród nominowanych znaleźli się Polacy, w tym gronie są też autorzy projektu przebudowy warszawskiego parku, który uznano za jedną z najlepszych tego typu realizacji na świecie.
Po niecałych 60 latach od wybudowania znika z powierzchni ziemi jeden ze znaczących symboli architektury modernistycznej w dawnych krajach socjalistycznych – i zarazem symbol luksusu w państwach byłego bloku wschodniego. Zamiast niego wyrosnąć ma kompleks wieżowców, ich budowa pochłonie ok. pół miliarda euro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas