Innowacje dla energetyki?

Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Urząd Regulacji Energetyki ponad 100 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw, funkcjonujących w różnych gałęziach gospodarki, przepłaca za energię elektryczną. Dostawcy energii nie mogą dowolnie manipulować cenami w przypadku gospodarstw domowych, natomiast największych odbiorców, wśród których wyróżnić można przede wszystkim zakłady przemysłowe, kuszą bardzo atrakcyjnymi stawkami.

W związku z tym dostawcy, chcąc wypracować oczekiwany zysk, proponują małym i średnim przedsiębiorstwom zdecydowanie mniej korzystne warunki zakupu energii, a te, przekonane o braku rozwiązań alternatywnych, muszą się na nie godzić. Okazuje się jednak, że innowacje, śmiało wprowadzane w większość aspektów naszego życia, mogą również pomóc małym firmom ograniczyć koszty energii.

Energetyczna rewolucja

Niemniej wprowadzanie jakichkolwiek innowacji byłoby znacznie trudniejsze bez odpowiednich regulacji prawnych, umożliwiających między innymi dowolną zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, której obecnie dokonać może każdy klient indywidualny lub biznesowy. Nie sposób jednocześnie nie wspomnieć, że konkurencyjne stawki w połączeniu z brakiem opłat związanych z przeprowadzeniem tego rodzaju procedury sprawiły, że wariant ten spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony odbiorców.

Takie rozwiązanie bez wątpienia znacznie ułatwiło zarządzanie budżetem małych i średnich przedsiębiorstw w kwestii zakupu energii elektrycznej. Jednak swoistym panaceum dla sektora MSP byłaby możliwość przystąpienia do grupy zakupowej, mogącej korzystać z innowacyjnego narzędzia pozwalającego na maksymalną optymalizację kosztów jej zakupu. Akumulacja popytu pomoże zwiększyć siłę przetargową, dzięki której odczuwalne oszczędności staną się realnym celem

Nowe możliwości, szereg oszczędności

Z pewnością wielu zaskoczy fakt, że sposobność wstąpienia do wspomnianej grupy zakupowej już istnieje, a wszystko za sprawą projektu Master Buy, powstałego przy dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Funkcjonalny, samoobsługowy i zautomatyzowany serwis umożliwia wybór oferty, dostosowanej do profilu zużycia energii przez daną firmę, a poprzez grupowanie odbiorców, także zmianę proponowanych przez dostawców warunków handlowych.

Energia elektryczna jest niezbędna przy codziennym funkcjonowaniu gospodarstw domowych, zakładów przemysłowych oraz oczywiście małych i średnich przedsiębiorstw, które do tej pory były często uzależnione od dotychczasowych dostawców. Jednak obecnie innowacyjne rozwiązania dla gospodarki nie tylko zrewolucjonizują sposób prowadzenia e-biznesu, ale przede wszystkim pomogą obniżyć i zoptymalizować koszty energii firmom działającym w sektorze MSP.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ