„Lekcja" Kozłowskiego w Muzeum Narodowym

We wtorek, 9 grudnia, o godz. 17.00 w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się spotkanie ze ze sztuką konceptualną inaugurujące pokaz pracy „Lekcja" Jarosława Kozłowskiego.

Aktualizacja: 09.12.2014 17:16 Publikacja: 09.12.2014 15:19

"Lekcja"

"Lekcja"

Foto: materiały prasowe

Fundacji Gessel dla MNW

udało się pozyskać we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie wyjątkową pracę jednego z najwybitniejszych twórców sztuki konceptualnej w Polsce – Jarosława Kozłowskiego. Od 9 grudnia 2014 roku dzieło – uznawane za podręcznikowy przykład sztuki konceptualnej – będzie prezentowane w Gmachu Głównym MNW w ramach specjalnego pokazu.

Jarosław Kozłowski – jeden z najwybitniejszych polskich twórców tego nurtu – podejmuje w "Lekcji" istotne z punktu widzenia historii sztuki zagadnienie podmiotowości i reprezentacji. Konfrontuje różne sposoby ukazywania rzeczywistości: od myśli, poprzez mowę i tekst, po różne sposoby wizualnego odwzorowania empirii. Do obszaru sztuki wprowadza problematykę języka, wydobywa kwestię relacji łączących go z ciałem i podmiotem. Jak pisze Luiza Nader, w „Lekcji" „artysta schodził w obszary, gdzie język pyta sam o siebie, gra sobą, wskazuje na swoje granice, ujawnia się niejako autonomiczna struktura, lecz uwikłane w rzeczywistość działanie"1.

„Lekcja" była pierwszym performensem przeprowadzonym w założonej przez Kozłowskiego w 1973 roku Galerii Akumulatory 2. Praca pozwala zrozumieć kluczową dla lat 70. postawę wobec tego, czym może być dzieło sztuki, a także pojąć sens konceptualnego zwrotu w sztuce. Można określić ją jako rarytas na rynku dzieł sztuki, na którym obiekty tej rangi, pochodzące z tego okresu, pojawiają się bardzo rzadko.

Wzbogacenie Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie o „Lekcję" Jarosława Kozłowskiego było możliwe dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej" oraz wsparciu darczyńców: Gessel Koziorowski sp. z o.o., Katarzyny i Marka Opińskich, Tomasza Sielickiego i Fundacji GESSEL dla MNW.

Jarosław Kozłowski

w latach 1963–69 studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Od 1972 do 1990 roku prowadził założoną przez siebie Galerię Akumulatory 2 w Poznaniu, w której prezentował twórczość polskich i zagranicznych artystów awangardowych. W latach 1991–93 był kuratorem programu galerii i kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Prace wystawiał na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Polsce, Niemczech, Holandii, Australii, Anglii, Danii, Kanadzie, Norwegii, Szwajcarii i USA. Był jednym z prekursorów polskiej sztuki pojęciowej. Zajmuje się rysunkiem, instalacją, książką artystyczną i sztuką performance. Mieszka i pracuje w Poznaniu, , gdzie od 1967 roku prowadzi działalność dydaktyczną w zakresie rysunku i malarstwa (obecnie jest profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w latach 1981–87 piastował stanowisko rektora tej uczelni). W swojej twórczości konsekwentnie traktuje sztukę jako obszar krytycznej i samokrytycznej analizy.

Fundacji Gessel dla MNW

udało się pozyskać we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie wyjątkową pracę jednego z najwybitniejszych twórców sztuki konceptualnej w Polsce – Jarosława Kozłowskiego. Od 9 grudnia 2014 roku dzieło – uznawane za podręcznikowy przykład sztuki konceptualnej – będzie prezentowane w Gmachu Głównym MNW w ramach specjalnego pokazu.

Pozostało 87% artykułu
Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”
Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kultura
Zmarł Leszek Długosz