Spotkanie ze współzałożycielką MVRDV to jedno z największych wydarzeń łódzkiego festiwalu. MVRDV projektuje oryginalną architekturę współczesną w wielu krajach świata, czerpiąca z dorobku modernizmu, chociaż czasem sięga też do rozwiązań postmodernistycznych.
W Łodzi mamy okazję zobaczyć kilka głośnych projektów MVRDV na specjalnej wystawie. Wśród nich jest m.in. Market Hall w Rotterdamie, czyli hala targowa o niezwykłym kształcie. Obiekt przypomina potężną bramę, której wewnętrzne ściany pokrywa fresk z warzywami i owocami. Łuk wewnętrznych ścian wytycza zarazem bezpieczną przestrzeń przykrytego placu, który w dzień pełni funkcję placu handlowego, a wieczorem zamienia w rozświetloną przestrzeń publiczną.
Z kolei w holenderskim pawilonie EXPO 2000 w Hannowerze architekci z MVRDV warstwowo połączyli sześć różnych „pejzaży", odpowiadających ekosystemom występującym w Holandii. Apartamentowiec Mirador w Madrycie to jakby składanka różnych prostopadłościanów nawiązujących kształtem do otaczających bloków . A jednocześnie „rama" dla wspaniałego widoku pasma gór Guadarama . Biblioteka Book Mountain (Góra książek) w holenderskim mieście Spijkenisse przypomina szklaną piramidę. Przez transparentne ściany doskonale widać wnętrze pełne regałów z książkami.
Na wystawie obejrzeć można także model 3D biurowca Bałtyk w Poznaniu przy rondzie Kaponiera, niedaleko terenów targowych - pierwszej polskiej realizacji MVRDV, powstającego we współpracy z polskim Studio Natkaniec/Olechnicki oraz zobaczyć z bliska, jak będzie wyglądała jego innowacyjna fasada z betonu i mieszanki różnych kruszyw, opracowana wspólnie z firmą Pozbruk.
Wieżowiec jest w trakcie budowy i stanowi część większego konceptu - Roosvelta 22, w skład którego wchodzić będzie także centrum designu – Concordia Design i przestrzeń między nim a nowym wieżowcem, zwana Podwórkiem. Roosevelta 22 to przykład świadomego projektowania przestrzeni publicznej i harmonijnego połączenia „starej" i „nowej" architektury. Z jednej strony mamy tu zabytkowy XIX-wieczny budynek Concordii Design a z drugiej - innowacyjny, rozpoznawalny biurowiec Bałtyk. Publiczna przestrzeń między nimi będzie kameralnym skwerem – miejscem wypoczynku i imprez plenerowych. Całość opracowana została zgodnie ze standardami myślenia o funkcjonowania przestrzeni publicznej we współczesnych metropoliach.