Uroczysta gala w warszawskim Teatrze Polskim, dwa tygodnie po 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada, oficjalnie rozpocznie Rok Conradowski. W kolejnych miesiącach złożą się na niego dziesiątki wydarzeń kulturalnych, naukowych oraz premier i publikacji w Polsce, a także w Wielkiej Brytanii. W świecie zachodnim bowiem mało kto zdaje sobie sprawę, że autor „Jądra ciemności” urodził się i wychował na terenie Polski, a język angielski nie był jego ojczystą mową.

W lutym zostaną wyłonione projekty do Programu Conradowskiego, które zdobyły dofinansowanie, łącznie trzy i pół miliona złotych. Zgłoszono około 50 pomysłów, a wybranych zostanie prawdopodobnie kilkanaście: koncerty, filmy, spektakle, wystawy i konferencje naukowe związane z twórczością i życiem polsko-brytyjskiego pisarza.

Z kolei w marcu odbędą się Targi Książki w Londynie - jedna z najważniejszych imprez tego typu w Europie - na których Polska będzie specjalnym gościem wydawniczym (tzw. Market Focus) i w związku z tym Instytut Książki we współpracy z British Council będzie promował kolejne Conradowskie premiery oraz wydarzenia. Ukaże się m. in. wspólny zbiór opowiadań polskich oraz brytyjskich literatów zainspirowanych prozą Conrada. Poza tym Instytut Książki zapowiada na 2017 rok premierę Conradowskiego Teatru Telewizji oraz Teatru Polskiego Radia.

Na poniedziałkowej gali, transmitowanej przez TVP Kultura, orkiestra kameralna AUKSO wykona kompozycję polsko-żydowskiego imigranta z Hollywood Bronisława Kapera. To muzyka, którą stworzył do ekranizacji filmowej „Lorda Jima” w 1965 r. Film wyreżyserował Richard Brooks (autor m. in. „Kotki na gorącym blaszanym dachu” oraz „Z zimną krwią”), a w roli tytułowej wystąpił Peter O'Toole („Lawrence z Arabii”, „Ostatni cesarz”, „Troja”).

Bronisław Kaper wyjechał do Ameryki w latach 30. i zaczął tworzyć muzykę do hollywoodzkich produkcji. Ma na koncie Oscara za musicalową „Lili” (1953) a także nominacje za ścieżkę dźwiękową do „Bunty na Bounty” (1962) oraz „The Chocolate Soldier” (1941). Jest także twórcą wielu jazzowych standardów m. in. utworów „On Green Dolphin Street” oraz „Invitation”.