W serwisie internetowym rosyjskiego MSZ zamieszczono fragment wywiadu z Siergiejem Ławrowem. "Czy zmierzmy do zerwania z Unią Europejską?" - padło pytanie.

- Wychodzimy z tego, że jesteśmy gotowi - odparł szef resortu spraw zagranicznych. - W przypadku, gdybyśmy znów zobaczyli (jak już nie raz odczuliśmy), że w niektórych obszarach, w tym najbardziej wrażliwych, nakładane są sankcje, które stwarzają ryzyko dla naszej gospodarki - dodał.

Czytaj także: MSZ uznaje za persona non grata pracownika rosyjskiego konsulatu w Poznaniu

- Nie chcemy izolować się od świata, ale musimy być na to przygotowani. Jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny - oświadczył Siergiej Ławrow.

Pełna treść wywiadu z Ławrowem ma zostać opublikowana w piątek.

Stosunki między Rosją a Zachodem pogorszyły się po tym, jak aresztowany i skazany został rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny.

Trzej europejscy dyplomaci przekazali agencji Reutera, że Unia Europejska prawdopodobnie nałoży na sojuszników prezydenta Władimira Putina sankcje obejmujące zakaz wjazdu oraz zamrożenie aktywów. Może do tego dojść w tym miesiącu.

Sytuację zaogniła decyzja Rosji o wydaleniu trójki dyplomatów - z Polski, Niemiec i Szwecji - za "uczestnictwo w nielegalnych wiecach poparcia Aleksieja Nawalnego". Decyzja została ogłoszona, gdy z wizytą w Moskwie przebywał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. "Paryż i Berlin uważają, że musi być odpowiedź" - pisze Reuter.