Głosowanie nad treścią stanowiska odbędzie się na czwartkowej sesji rady miasta. Przygotowany przez prezydenta projekt nawiązuje do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który uznał niedawno, że krzyż w klasie może naruszać prawo rodziców do wychowania dzieci według własnych przekonań. Decyzja wywołała burzę w całej Europie, a jednym z jej przejawów była uchwała polskiego Sejmu w obronie krzyży.
- Są okoliczności, wokół których nie można przechodzić obojętnie. Wyrok trybunału w Strasburgu był takim wydarzeniem, a nasze stanowisko jest reakcją na to co się stało - mówi Zbigniew Śliwiński, przewodniczący puławskiej rady miasta.
Tekst stanowiska poprzedzają słowa Jana Pawła II z 1997 roku: "Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujemy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! (...) Niech przypomina nam i miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz."
W samym dokumencie czytamy: "Dla nas, Polaków, ale również dla obywateli innych państw europejskich, krzyż jest symbolem nie tylko religijnym. Stanowi on również wyraz tożsamości narodowej i odwołanie do wartości uniwersalnych takich jak: miłość, prawda, wolność, uczciwość". (...) Literalne odczytanie wyroku trybunału budzi obawy o przyszłość wolności religijnej w Europie, może prowadzić do laicyzacji i braku poszanowania dla przekonań drugiego człowieka. Jest też okazją do głoszenia radykalnych poglądów, niosących ferment i wzbudzających niepokoje społeczne."
Wszystko wskazuje na to, że stanowisko zostanie przyjęte, bo jak mówi Śliwiński "zdecydowana większość radnych chce bronić krzyży". W przygotowanym przez prezydenta projekcie znalazło się też zobowiązanie do upowszechnienia treści stanowiska rady w mediach i przekazania go placówkom oświatowym, gminnym jednostkom organizacyjnym, puławskim parafią oraz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.