Dziś o 8 rano Nowak został dowieziony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji, zarzuty popełnienia szeregu przestępstw korupcyjnych - przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za kontrakty.

Nowak usłyszał też zarzut prania brudnych pieniędzy osiągniętych z przestępstw korupcyjnych. Łączna kwota to 1 mln 300 tys. zł. Łączna kara, jaka grozi Nowakowi za te przestępstwa to 15 lat.

Pozostali zatrzymani, Dariusz Z. i Jacek P.  usłyszeli zarzuty przyjmowania i pośredniczenia w przekazywaniu korzyści majątkowych i prania brudnych pieniędzy.

Nowak i Dariusz Z. nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Jacek P. odmówił składania zeznań.

Sławomir Nowak, były szef GROM Dariusz Z. oraz gdański przedsiębiorca Jacek P. zostali wczoraj rano zatrzymani przez CBA.

Wszyscy podejrzani są o przestępstwa korupcyjne i udział w grupie przestępczej w czasie,  gdy Nowak szefował ukraińskiej agencji drogowej Ukrawtodor. Były minister miał przyjmować korzyści majątkowe w zamian za zlecenia na remonty dróg.

Czytaj także:

Kim jest zatrzymany wraz ze Sławomirem Nowakiem biznesmen z Gdańska

Ukraińskie służby: Badane przetargi na 270 mln euro

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

Pietryga: z oskarżeniami jeszcze poczekajmy

Grupa przestępcza, o kierowanie którą oskarżony jest Nowak, rozpoczęła działalność już pod koniec 2016 roku, 2 miesiące po objęciu przez byłego ministra transportu funkcji szefa Ukrawtodoru - mówił wczoraj Artem Sytnyk, szef Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy.

Oskarżeni mieli wyprowadzać z Ukrainy część funduszy pochodzących z Zachodu, łapówki otrzymywali na terenie Polski, a legalizował je właśnie Jacek P., właściciel firmy szkolącej księgowych.

Śledztwo prowadziły równolegle Centralne Biuro Antykurupcyjne i Prokuratura Okręgowa w Warszawie, a ze strony ukraińskiej Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy oraz tamtejsza Specjalna prokuratura Antykorupcyjna.