Poselski projekt uchwały opublikowano na stronach Sejmu. Przedstawicielem wnioskodawców jest Jacek Kurzępa (PiS). Projekt skierowano do pierwszego czytania w komisji kultury i środków przekazu.
Posłowie proponują, by "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, jako wyraz naszej świadomości traumy jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, ale także respektu i wdzięczności, że mimo tej traumy, potrafiły dźwigać ze zgliszcz nasza wspólną Ojczyznę" dzień 10 września ustanowić Narodowym Dniem wspomnienia gehenny polskich Dzieci Wojny, a dzień ten ustanowić świętem państwowym.
Czytaj więcej
75 lat temu z rozkazu Heinricha Himmlera w Łodzi stworzono obóz koncentracyjny dla dzieci. W wiel...
"Gehenna Polskich Dzieci Wojny, związana z okrucieństwem II wojny światowej ze strony obu totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego, niewystarczająco jest obecna w świadomości współczesnych Polaków" - czytamy w uzasadnieniu projektu. Autorzy podkreślili, że dzieci były "najbardziej bezbronnymi ofiarami zdehumanizowanych celów zbrodniarzy, dla których życie ludzie nic nie znaczyło", zaś celem okupantów było "zniszczenia biologiczne Narodu Polskiego, zniewolenie go i pozbawienia autonomii i wolności".
Posłowie-wnioskodawcy podkreślili, że okupanci wykorzystywali różne metody okrucieństwa, często zadawane wobec najsłabszych. Polskie dzieci były zsyłane do obozów koncentracyjnych, poddawane eksperymentom medycznym, zsyłane na roboty do Niemiec i w głąb ZSRR.