Czego turysta nie zobaczy tego lata

Żeby obejrzeć obrazy Jana Matejki z krakowskich Sukiennic, trzeba będzie jechać do Niepołomic i Poznania. W Tatrach trudniej się dostać do Morskiego Oka.

Aktualizacja: 11.07.2008 18:55 Publikacja: 11.07.2008 02:30

Czego turysta nie zobaczy tego lata

Foto: Rzeczpospolita

– Zamykanie obiektów turystycznych, kiedy chce je zobaczyć najwięcej turystów, jest wbrew wszelkim zasadom ekonomii – uważa wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Elżbieta Wąsowicz-Zaborek. Jednak wiele miast właśnie w wakacje remontuje atrakcje turystyczne.

Pani prezes podaje też przykład Żubrowiska w Wolińskim Parku Narodowym. – Jest zamknięte w niedzielę, a przecież wtedy wiele osób mogłoby tam pojechać.

Najwięcej niemiłych niespodzianek czeka na turystów w Małopolsce. W Krakowie od kilku miesięcy trwa gruntowny remont i modernizacja Sukiennic. Zamknięta jest Galeria Sztuki Polskiej XIX Wieku Muzeum Narodowego, gdzie na co dzień znajdują się obrazy m.in. Matejki, Malczewskiego i Wyczółkowskiego.

– Ta wspaniała kolekcja nie została jednak schowana do magazynów. Zachęcam do oglądania jej w Niepołomicach, 20 kilometrów od Krakowa – mówi dyrektor muzeum Zofia Gołubiew.

Ale największe płótna nie zmieściły się w Niepołomicach. „Hołd pruski” Matejki można obejrzeć na Wawelu. Aby zobaczyć „Pochodnie Nerona” Siemiradzkiego i „Bitwę pod Racławicami” Matejki, trzeba się wybrać aż do Muzeum Narodowego w Poznaniu, któremu te obrazy zostały wypożyczone.

Z powodu remontu turyści zastaną zamknięte na cztery spusty również drzwi do krakowskiego Domu Matejki, gdzie się urodził, tworzył i mieszkał.

Kłopoty mogą być w Tatrach. Na popularnej trasie z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka zaczęło się usuwanie osuwisk i remont. W lipcu i sierpniu trzeba się tam liczyć z utrudnieniami, a we wrześniu trasa od Wodogrzmotów Mickiewicza będzie zamknięta – wtedy turyści będą musieli skorzystać z obejścia przez Dolinę Roztoki, Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Świstówkę.

W Lublinie trwa remont zamku. Co prawda zostały już zakończone prace przy zewnętrznej elewacji, ale wnętrze i znajdujące się tam wystawy są zamknięte. Od 15 lipca będzie można zwiedzać tylko kaplicę Trójcy Świętej. W bogatym w atrakcje Zamościu nie można przejść trasą turystyczną Bastionu VII składającą się z fortyfikacji z przełomu XVI i XVII w.

Planując wakacyjne wyjazdy, nie należy brać pod uwagę pałacu w Rogalinie. Jeden z najcenniejszych zabytków Wielkopolski będzie zamknięty dla turystów przynajmniej do końca czerwca przyszłego roku.

Remont trwa tam już od ponad pół roku. Odnawiane są pałac oraz budynek, w którym mieści się galeria obrazów zgromadzonych przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego. – Pałac jest nieczynny, ale turyści mogą odwiedzać zabytkowy park – wyjaśnia Adam Soćko, dyrektor ds. naukowych Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam m.in. słynne dęby Lech, Czech i Rus liczące po około 700 lat.

Stosunkowo dobrze wypada na tym tle Warszawa. Turyści będą się mogli przespacerować wyremontowanym Krakowskim Przedmieściem. Na swoje miejsce, na warszawskiej Starówce, wróciła też Syrenka. Remontowany jest, ale głównie z zewnątrz, kościół ojców Jezuitów.

Dla zwiedzających największym problemem jest brak informacji, co jest w danym sezonie nieczynne.

– Nie mamy takiej listy, a szkoda. Moglibyśmy ją zamieścić na naszych stronach internetowych i każdy turysta wiedziałby, czego nie zobaczy – mówi Wąsowicz-Zaborek.

j.sad., tom, zal

? Rusztowania otaczają wybudowane w V w. p.n.e. propyleje (wejścia na historyczne wzgórze) oraz najsłynniejszy budynek stolicy Grecji, czyli Partenon – Świątynię Ateny Dziewicy.

? Wnętrze bazyliki Hagia Sofia (Mądrości Bożej) z VI w. wypełniają rusztowania służące do prac konserwatorskich mozaik i elewacji.

? Archiwum Narodowe, w którym znajduje się m.in. oryginał Deklaracji niepodległości z 1776 r., jest niedostępne dla turystów – trwa w nim remont.

? Tower (pałac i twierdza), jeden z symboli Londynu, także jest w remoncie. Prace przebiegać będą etapami. Dzięki temu turyści będą mogli zwiedzić chociaż część dawnej siedziby angielskich królów.

emde

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: j.strozyk@rp.pl

– Zamykanie obiektów turystycznych, kiedy chce je zobaczyć najwięcej turystów, jest wbrew wszelkim zasadom ekonomii – uważa wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Elżbieta Wąsowicz-Zaborek. Jednak wiele miast właśnie w wakacje remontuje atrakcje turystyczne.

Pani prezes podaje też przykład Żubrowiska w Wolińskim Parku Narodowym. – Jest zamknięte w niedzielę, a przecież wtedy wiele osób mogłoby tam pojechać.

Pozostało 90% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Kraj
Znaleziono szczątki ludzi na terenie byłego poligonu pod Łodzią
Kraj
Cisza wyborcza do kasacji? Senat zamówił opinię w MSWiA
Kraj
Obława za Bartłomiejem Blachą. 80 policjantów przeczesuje lasy, w akcji bierze udział śmigłowiec