„Rzeczpospolita” punktuje plany PiS, wyliczając, że wszystkie obietnice - kontynuacja 500+, podwyżki w budżetówce, dodatki dla emerytów, obniżenie wieku emerytalnego, bezpłatne leki dla seniorów, większe dopłaty do ubezpieczeń rolniczych, większe wydatki na obronę narodową i infrastrukturę drogową - mogą pochłonąć nawet 31 mld zł. Co więcej, PiS planuje rekordową dziurę w kasie państwa. Rząd zajmie się tymi propozycjami we wtorek na nieformalnym posiedzeniu. O budżecie AD2017 piszą też „Gazeta Wyborcza”, „Parkiet” i „Puls Biznesu”.

Tegoroczne wakacje pokazują, że coraz lepiej znamy swoje prawa i nie wahamy się ich egzekwować. „Rzeczpospolita” pisze, że turyści skarżą się na przewoźników, nawet zagranicznych. Liczba takich skarg rośnie lawinowo, a konsumentom pomaga unijne prawo.

Gazeta ma też wywiad z szefem Nowoczesnej, Ryszardem Petru. Są tam tak świeże tezy jak ta, że PO i PiS to jeden układ. Jak nic spodobają się wyborcom Nowoczesnej.

Podsumowaniu zmagań olimpijczyków w Rio „GW” poświęciła czołówkę. Jest tam zaduma nad niewykorzystanymi szansami i wyliczenia, ile dostaną za medale sportowcy i kto za to płaci. W „Rzeczpospolitej” jest zaś dość cierpkie podsumowanie organizacji imprezy. A autor wie, co pisze. Był już na wielu igrzyskach i nie są to refleksje żółtodzioba zachłyśniętego - jak to się zawsze przy takich okazjach mówi - „magią wspaniałej imprezy”.

„GW” po sygnale od czytelnika opisuje sytuację w mieleckim pogotowiu, choć pewnie podobnych miejsc niestety zapewne jest więcej. Jeden lekarz pełni dyżur nieprzerwanie nawet przez dziesięć dni. Tu je, śpi, myje się i pracuje. - To patologia - ocenia krótko wiceprezes Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego. A może po prostu polskie realia publicznej służby zdrowia.

„Parkiet” w wartkim tytule czołówki informuje, że „Fala wezwań porwie jeszcze kilkadziesiąt firm”. Przejmowaniu spółek sprzyjają spadki na giełdzie i niskie stopy procentowe. Gazeta prognozuje, że ten rok będzie rekordowy pod względem wezwań na GPW. Poprosiła nawet analityków o wskazanie spółek, które mogą się stać celem przejęcia. Wytypowali ich… niemal 30. Są wśród nich deweloperzy, banki firmy technologiczne.

W „Parkiecie zwraca także uwagę rozmowa z Mariuszem Książkiem. Prezes i główny akcjonariusz Marvipolu nieczęsto się udziela w mediach. Tu mówi o podziale firmy na część deweloperską i motoryzacyjną. I podkreśla, że powinien on się odbyć z korzyścią dla rynkowej wyceny biznesów i wartości dla akcjonariuszy.

I „Rzeczpospolita”, i „Dziennik Gazeta Prawna” sporo miejsca poświęcają prawdziwie imperialnym planom PZU. Ubezpieczyciel ostrzy sobie zęby na duży bank. Od razu na myśl przychodzi Pekao. Byłaby repolonizacja jak się patrzy, tak miła opcji rządzącej

W „Pulsie Biznesu” zwraca uwagę analiza sytuacji polskich stoczni, które „płyną na szerokie wody”. I tak: gdyńska stocznia Crist szuka rąk do pracy na Białorusi, bo ma pełno zamówień. Remontowa liczy na zbrojeniówkę i straszy Hindusami. A Stocznię Szczecińską ma reaktywować fundusz Mars, którym zarządza MS TFI.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Laur za naj… (tu niech każdy wstawi taki przymiotnik, jaki mu najbardziej pasuje) tytuł dnia zdobywa „Gazeta Polska Codziennie”, która z pierwszej strony woła, że „Babochłopy wzięły złoto”. A chodzi o kontrowersje wokół zwyciężczyń finału biegu kobiet na 800 m w Rio.