We wtorek po godz. 11 zostanie uroczyście podniesiona flaga na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Później prezydent Andrzej Duda na dziedzińcu Belwederu wręczy flagi i odznaczenia państwowe. To najważniejsze elementy centralnych obchodów Dnia Flagi RP.

Jednak wydarzenia związane z tym świętem zaplanowano w całym kraju. Odbywać się będą biegi, koncerty, a nawet konsumpcje biało-czerwonych tortów.

Choć Dzień Flagi jest obchodzony dopiero od 2004 roku, trwale wpisał się do kalendarza świąt narodowych. Kto jest ojcem tego sukcesu? Spierają się o to działacz społeczny Leszek Rodziewicz i były poseł PO Edward Płonka. A ich spór zostanie wkrótce przeniesiony na salę sądową.

Leszka Rodziewicza przedstawialiśmy już jako inicjatora Dnia Flagi, pisząc o jego ostatniej inicjatywie przywrócenia Chorągwi Rzeczypospolitej, przysługującej prezydentowi. Opowiada „Rzeczpospolitej", że zabiegał o ustanowienie święta od 2001 roku. – Uchwała Sejmu Królestwa Polskiego z 1831 roku mówi, że biały i czerwony pochodzą od herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Powinno to być pierwszą literą alfabetu patriotycznego każdego Polaka, niestety dla większości flaga jest nic niemówiącym piktogramem – ubolewa.

Rodziewicz wspomina, że za rządów SLD próbował zachęcić ówczesną minister edukacji Krystynę Łybacką do upowszechnienia wiedzy o barwach narodowych. Gdy to nie wyszło, wpadł na pomysł Dnia Flagi.

– Zjazd Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów w 2002 roku podjął uchwałę o takiej inicjatywie. Potem sprawa trafiła do koła PO w Wesołej, którego członkiem był ówczesny wiceprezes stowarzyszenia Bogdan Rodziewicz, a stamtąd została przekazana do klubu tej partii w Sejmie – wspomina Leszek Rodziewicz.

Sejm uchwalił ustawę w lutym 2004 roku, a sprawozdawcą projektu był Edward Płonka. Prowadzi on stronę internetową DzienFlagi.org poświęconą świętu. Rysuje się tam jednak nieco inna historia jego ustanowienia.

O Rodziewiczach na stronie Płonki jest tylko krótka wzmianka w kontekście „pomocnych ulotek" przygotowanych przez stowarzyszenie. Były poseł pisze głównie o sobie. „Oburzony brakiem szacunku do flagi polskiej były poseł Edward Płonka, chcąc oddać należyte honory fladze, postanowił zawalczyć o to, aby dzień 2 maja był dniem czczącym zasługi flagi polskiej dla narodu" – informuje strona internetowa.

– Moją zasługą jest przeprowadzenie ustawy przez Sejm, co nie było łatwe, bo PO znajdowała się w opozycji. Wielokrotnie komplementowali mnie za to Leszek i Bogdan Rodziewiczowie – podkreśla Edward Płonka. – A na stronie internetowej nie piszę o sobie jako o jednym i pierwszym pomysłodawcy. Ktoś mógł wpaść na ten pomysł wcześniej – dodaje.

Sęk w tym, że na stronie internetowej Płonka jest ewidentnie przedstawiany jako „inicjator". „To właśnie Edward Płonka wykazał inicjatywę i przy aprobacie ówczesnego marszałka Donalda Tuska z redaktorem Andrzejem Zaporowskim przygotowali ogólny kształt ustawy" – czytamy.

Dlatego Leszek Rodziewicz w marcu wniósł w sądzie w Kamieniu Pomorskim pozew o ochronę dóbr osobistych. Domaga się m.in. „usunięcia ze strony internetowej Edwarda Płonki informacji kreującej go jako pomysłodawcę Dnia Flagi". – Prowadzę wykłady „Tajemnica polskich barw narodowych" i często jestem pytany, dlaczego uważam się za pomysłodawcę święta – wyjaśnia powody złożenia pozwu Leszek Rodziewicz.

Jednak wkrótce spór sądowy może stać się bezpodstawny. W Senacie pojawił się projekt ustawy o przemianowaniu Dnia Flagi na Dzień Symboli Rzeczypospolitej Polskiej: Orła Białego, Flagi i Mazurka Dąbrowskiego. – Nie ma logiki w tym, by fetować tylko jeden symbol – mówi inicjator projektu Jan Rulewski z PO.

Czy ten projekt ma szanse na uchwalenie? Na to pytanie Rulewski nie potrafi odpowiedzieć. Zwaśnionych Płonkę i Rodziewicza łączy jedno. Obaj uważają pomysł za nietrafiony.