Przygotowanie projektów ma zająć dwa lata. Amerykańska agencja kosmiczna przeznacza na to 65 milionów dolarów. Wybrane firmy mają pokryć co najmniej 30 proc. nakładów.

Przez najbliższych kilkanaście miesięcy Boeing, Lockheed Martin, Bigelow Aerospace, Orbital ATK, Sierra Nevada Corp. Space Systems i NanoRacks mają przygotować wstępną koncepcję modułów mieszkalnych. W latach 20. tego stulecia habitaty maja być gotowe do prawdziwych testów kosmicznych. Wybrany moduł mieszkalny ma zostać umieszczony "w pobliżu Księżyca". Habitaty mają również służyć na orbicie Ziemi - wynika z oficjalnego komunikatu NASA.

Prototypy będą testowane najpierw na Ziemi. Wtedy inżynierowie NASA ocenią działanie systemów pokładowych, warunki mieszkalne, funkcjonalność i zgodność ze standardami agencji. Dopiero później można będzie przejść do testów w przestrzeni kosmicznej.

- NASA ma ambitne cele jeśli chodzi o załogowe misje kosmiczne, włączając w to podróż na Marsa - mówi Jason Crusan z NASA Advanced Exploration Systems. - Wykorzystujemy w tym celu wiedzę, umiejętności i innowacje zarówno sektora prywatnego, jak i rządowego. Teraz pracujemy nad habitatami do wykorzystania poza orbitą Ziemi, w których ludzie będą mogli mieszkać i pracować całkowicie autonomicznie, bez dostaw z Ziemi przez długie miesiące lub nawet lata.