W wydanym dziś komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, iż Ojciec Święty Franciszek mianował arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Adriana Józefa Galbasa SAC, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso i posługi biskupa pomocniczego.

Decyzja ta podjęta została na wniosek arcybiskupa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, który zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora.

- Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Józef Galbas SAC będzie pełnił posługę arcybiskupa koadiutora w archidiecezji katowickiej. Oznacza to, że z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę, abp. Wiktora Skworca, zostanie jego następcą – podało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Adrian Galbas SAC ma 53 lata. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-2019 był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. 12 grudnia 2019 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, a święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 roku. W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Jest także koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Pax Christi" (Pokój Chrystusa).

Z prośbą o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora zwrócił się do Stolicy Apostolskiej sam abp Wiktor Skworc. 4 grudnia 2021 roku Ojciec Święty Franciszek mianował nim bp. Adriana Galbasa SAC.

W lipcu abp Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a także z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Zrobił to po tym, jak Watykan zakończył postępowanie dotyczące ewentualnych zaniedbań przy wyjaśnianiu spraw wykorzystywania seksualnego małoletnich wobec abp. Wiktora Skworca, w czasach gdy był biskupem tarnowskim.

Abp Skworc zobowiązał się także wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego. Poprosił o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora.