14 kwietnia bp. Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych przedstawił stanowisko w sprawie produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson & Johnson. 

- Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi - przekazał.

Bp Wróbel wyraził zastrzeżenia co do tego, że w produkcji szczepionek wektorowych - AstraZeneki i Johnson&Johnson - " korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów".

W poniedziałek z zespołu odeszło dwóch ekspertów. Jak informuje Wiez.pl, ks. prof. Piotr Morciniec dłuższego czasu był tylko formalnym członkiem zespołu. - Wychodzę z założenia, że jeżeli się coś firmuje, to trzeba za tym stać - wyjaśnia. 

Prof. Michał Królikowski tłumaczy, że nie odnajduje się w obecnej formule pracy komisji. Potwierdził również, że na jego decyzję o rezygnacji wpływ miało opublikowane stanowisko ws. szczepionek.

Z członkostwa w zespole nie zrezygnował ks. prof. Andrzej Muszala, kierownik Poradni Bioetycznej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Na swoim profilu na Facebooku zaapelował, by ludzie przyjmowali szczepionki. "W obecnej sytuacji pandemii jest wręcz nakazem sumienia, by uchronić siebie jak i innych przed transmisją zabójczego wirusa COVID-19. Wszystkim, którzy mają wątpliwości, czy przyjąć szczepionki, pragnę powiedzieć: jeśli nie ma przeciwskazań lekarskich – SZCZEPCIE SIĘ!" - napisał.