Według informacji "The Sun" szefowie brytyjskiego wywiadu ostrzegli May, że Putin chce uczynić z targanej konfliktami wewnętrznymi Libii "swoją nową Syrię". Głównym celem Putina miałoby być zdobycie kontroli nad głównym szlakiem, którym do Europy przesyłani są imigranci.

Według "The Sun" w Libii już dziś działają dziesiątki oficerów GRU, a także żołnierze Specnazu. Rosjanie mają w Syrii pełnić rolę doradców, a także uczestniczyć w szkoleniu tamtejszych sił.

W Tobruku i Bengazi - według informacji "The Sun" - działają już rosyjskie bazy wojskowe funkcjonujące pod przykryciem placówek Grupy Wagnera, rosyjskiej firmy działającej w sektorze zbrojeniowym.

Do Libii miały też trafić pociski przeciwokrętowe Kalibr i systemy obrony przeciwlotniczej S-300 (niedawno rozmieszczono je w Syrii).

Kreml miał sprzymierzyć się z generałem Khalifem Haftarem. Haftar i jego jednostki mają otrzymywać od Rosji ciężki sprzęt.

Haftar, stojący na czele Narodowej Armii Libijskiej, sprawuje de facto wojskowe rządy we wschodniej części Libii.

Brytyjski wywiad obawia się, że jeśli Rosja zdobędzie kontrolę nad wybrzeżem Libii do Europy może trafić nowa fala imigrantów. - To co robi Putin w Libii jest podobne do tego co robił w Syrii i na Krymie - twierdzi informator "The Sun". Rozmówca "The Sun" dodaje, że Zachód znów nie robi nic, by powstrzymać Putina przed działaniami, które mogą osłabić zachodnią demokrację.

Na doniesienia "The Sun" zareagował przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Gmin Tom Tugendhat. - To skrajnie alarmujące, że Rosja chce otworzyć nowy front przeciwko Zachodowi w Libii - mówi. - Potrzebujemy skoordynowanej odpowiedzi rządu na destabilizację subsaharyjskiego kraju, która może być powiązana z bezpieczeństwem narodowym Wielkiej Brytanii - dodaje.

Obecnie rząd centralny w Libii kontroluje tylko niewielkie obszary wokół Trypolisu. Przez Libię trafia do Europy bardzo wielu imigrantów z Afryki, którzy często padają ofiarami przemytników ludzi.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW