Hezbollah: Cypr stanie się celem, jeśli pozwoli Izraelowi na wykorzystanie swojego terytorium (WIDEO)

Przywódca Hezbollahu, Hasan Nasrallah, ostrzegł przed wojną w przypadku izraelskiej ofensywy na pełną skalę przeciwko Libanowi, grożąc, że Cypr może stać się celem, jeśli pozwoli Izraelowi na wykorzystanie swojego terytorium w jakimkolwiek konflikcie.

Publikacja: 20.06.2024 14:40

Kłęby dymu unoszące się po izraelskim bombardowania wioski Chiam w południowym Libanie w pobliżu gra

Kłęby dymu unoszące się po izraelskim bombardowania wioski Chiam w południowym Libanie w pobliżu granicy z Izraelem

Foto: AFP

Cypr i Izrael zawarły dwustronną umowę o współpracy w dziedzinie obronności, w ramach której kraje te przeprowadzają wspólne ćwiczenia.

Telewizyjne przemówienie szefa Hezbollahu i groźby dotyczące Cypru

- Otwarcie cypryjskich lotnisk i baz dla izraelskiego przeciwnika w celu zaatakowania Libanu oznaczałoby, że cypryjski rząd jest współuczestnikiem wojny, a ruch oporu zajmie się nim jako stroną konfliktu - powiedział szef Hezbollahu w telewizyjnym wystąpieniu. 

Nikos Christodoulides, prezydent Cypru, odpowiedział w środę wieczorem:  „Cypr pozostaje niezaangażowany w żadne konflikty zbrojne i pozycjonuje się raczej jako strona, chcąca rozwiązania problemu”.

Christodoulides starał się podkreślić humanitarną rolę, jaką najbardziej wysunięte na wschód państwo UE odegrało na Bliskim Wschodzie, ułatwiając otwarcie korytarza morskiego w celu transportu potrzebnej pomocy do Strefy Gazy. - Nasz korytarz humanitarny jest świadectwem naszego zaangażowania na rzecz pokoju i stabilności — przekazał Christodoulides. Dodał również: „Cypr nie bierze udziału w żadnych działaniach wojskowych”.

Czytaj więcej

Izrael ma gotowy plan inwazji na Liban. Nowa pełnoskalowa wojna?

Przemówienie Nasrallaha pojawiło się dzień po tym, jak izraelscy generałowie poinformowali o podpisaniu planu szerszej ofensywy przeciwko Hezbollahowi, a izraelski minister spraw zagranicznych, Jisra'el Kac zasugerował, że kraj jest bliski podjęcia decyzji o rozszerzeniu wojny.

Nasrallah podkreślił, że rolą Hezbollahu było wspieranie Hamasu walczącego w Strefie Gazy i że udało mu się związać siły izraelskie na północy kraju.

Nasrallah mówił także o strategii ograniczonego konfliktu z Izraelem, krótszego niż wojna totalna i mającego na celu zawieszenie broni w Strefie Gazy. Z drugiej strony przekazał, że nigdzie w Izraelu nie będzie bezpiecznie przed atakami Hezbollahu.

Liczne groźby ze strony przywódcy Hezbollahu. Mają nawet 100 tys. bojowników

- Mamy ponad 100 000 bojowników, a nawet więcej, nawet w najgorszym przypadku. Przygotowaliśmy się na najgorszy scenariusz i Izrael o tym wie — powiedział Nasrallah.

- W 2006 roku (podczas drugiej wojny libańskiej - red.) mieliśmy ambicję zbombardowania izraelskiej bazy na górze Meron. Dziś po prostu mówimy bojownikom, by to zrobili, a oni robią to natychmiast — dodał.

"Niezależnie od naszych intencji", kontynuował, "niezależnie od tego, czy chcemy wojny totalnej, czy nie, wróg jest zobowiązany do pozostania w gotowości na północy kraju", dodając, że izraelskie groźby "nie mają wpływu" na kalkulacje Hezbollahu.

Czytaj więcej

Izrael szykuje się do nowej wojny. Armia zatwierdziła plany

W środę, przed przemówieniem Nasrallaha, w izraelskich atakach w południowym Libanie zginęło trzech bojowników Hezbollahu.

Cypr i Izrael zawarły dwustronną umowę o współpracy w dziedzinie obronności, w ramach której kraje te przeprowadzają wspólne ćwiczenia.

Telewizyjne przemówienie szefa Hezbollahu i groźby dotyczące Cypru

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 882
Konflikty zbrojne
W NATO, ale bez Krymu i Donbasu. Jaki kompromis z Rosją zaakceptują Ukraińcy?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 881
Konflikty zbrojne
Tajemnicza depesza TASS. Rosyjska armia donosi o ataku, w którym miało zginąć "50 zachodnich instruktorów", szczegółów nie podano
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Konflikty zbrojne
"Jesteśmy na historycznym skrzyżowaniu". Hamas podpisał porozumienie z Fatahem... w Pekinie