Hamas i Izrael uwolniły pierwsze grupy zakładników

Po rozpoczęciu wynegocjowanego zawieszenia broni Hamas uwolnił grupę 24 zakładników. Izrael - 39 Palestyńczyków przetrzymywanych dotychczas w więzieniach.

Publikacja: 24.11.2023 18:10

Konwój Czerwonego Krzyża z zakładnikami uwolnionymi przez Hamas

Konwój Czerwonego Krzyża z zakładnikami uwolnionymi przez Hamas

Foto: AFP

Wśród zakładników uwolnionych przez Hamas jest 13 Izraelczyków, 10 obywateli Tajlandii i jeden Filipińczyk. Izraelczycy zostali uprowadzeni 7 października głównie z kibucu Nir Oz. Tego dnia terroryści z Hamasu porwali 240 osób, w tym także obywateli innych państw niż Izrael, i zabili 1200, rozpoczynając w efekcie najbardziej krwawy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego od lat.

Grupa izraelska jest pierwszą uwolnioną na mocy porozumienia między obiema stronami, które zostało sfinalizowane po tygodniach napiętych negocjacji, w których pośredniczył Katar.

Konwój  aut Czerwonego Krzyża z zakładnikami  wjechał na przejście graniczne w Rafah. Uwolnieni zakładnicy via Egipt wrócili już do Izraela, gdzie prawdopodobnie zostaną zabrani do lokalnych szpitali.

Uwolnienie obywateli Tajlandii odbyło się na mocy osobnej umowy, o czym poinformowały władze tego kraju.

Izrael uwolnił kobiety i dzieci

Rzecznik katarskiego MSZ Majed Al-Ansari potwierdził także, że Izrael uwolnił grupę 39 kobiet i dzieci, przetrzymywanych dotychczas w więzieniach, podtrzymując w ten sposób zobowiązania podjęte w pierwszym dniu porozumienia.

Osoby te zostały przetransportowane do swoich dotychczasowych miejsc zamieszkania - głównie na Zachodnim Brzegu.

Porozumienie, któremu towarzyszy czterodniowy rozejm między Hamasem a Izraelem, stanowi pierwszy poważny przełom dyplomatyczny w konflikcie.

Od tygodni narastała presja na izraelski rząd ze strony rodzin zakładników, które domagały się odpowiedzi i działań od premiera Benjamina Netanjahu.

Rosły także międzynarodowe wezwania do większego wsparcia humanitarnego dla ludności Gazy i oczekuje się, że rozejm da wytchnienie tym w enklawie, którzy przetrwali tygodnie ataków. Według informacji władz Hamasu liczba osób zabitych w Strefie od 7 października wynosi obecnie 14 854.

Choć strony z pomocą Kataru zdołały się porozumieć w sprawie przerwania ognia, to i Hamas, i rząd Izraela zapowiedziały, że działania wojenne zostaną wznowione natychmiast po zakończeniu rozejmu. Izraelskie media poinformowały jednak w piątek, że rozejm może być przedłużany o dodatkowy dzień za każdych kolejnych dziesięciu zwolnionych zakładników.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca