Izrael zabił w nalocie wdowę po założycielu Hamasu

W izraelskim nalocie miała zginąć Dżamila al-Szanti, wdowa po współzałożycielu Hamasu, Abdelu Azizie-al-Rantisim, pierwsza kobieta wybrana do biura politycznego Hamasu - informują palestyńskie media.

Publikacja: 19.10.2023 09:59

Skutki ataku na jeden celów w Strefie Gazy

Skutki ataku na jeden celów w Strefie Gazy

Foto: AFP

Według doniesień do ataku, w którym zginęła al-Szanti, doszło o świcie. Palestyńskie media nie podają, gdzie doszło do ataku.

Strefa Gazy: Izrael bierze na cel nie tylko Hamas

Al-Szanti została w 2021 roku pierwszą kobietą wybraną do biura politycznego Hamasu, najwyższego organu decyzyjnego organizacji, która rządzi Strefą Gazy od 2006 roku.

Czytaj więcej

Izrael zbombardował pomnik irańskiego generała w Libanie

Jej mąż, współzałożyciel Hamasu, zginął w 2004 roku w izraelskim nalocie w czasie drugiej Intifiady.

Izraelska armia poinformowała też o zabiciu szefa wojskowego skrzydła organizacji terrorystycznej Ludowe Komitety Oporu, Rafata Abu Hilala. Izraelskie samoloty przeprowadziły nalot na miasto Rafah w południowej Strefie Gazy, po informacji od wywiadu, Szin Bet.

Ludowe Komitety Oporu są trzecią największą organizacją uznawaną przez Izrael za terrorystyczną w Strefie Gazy, po Hamasie i Islamskim Dżihadzie.

Izrael miał wziąć na cel również kilku członków jednostek specjalnych Hamasu (Nuchba), którzy dowodzili w czasie ataku Hamasu na Izrael z 7 października. W atakach miało zginąć dziesięciu członków tej formacji.

Wczoraj Joe Biden, dziś Rishi Sunak w Tel Awiwie

W czwartek wizytę w Izraelu składa premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak. Jego wizyta ma być wyrazem solidarności z Izraelem po ataku Hamasu na ten kraj 7 października.

- Chcę, żebyście wiedzieli, że Wielka Brytania i ja jesteśmy z wami - powiedział Sunak po wylądowaniu w Tel Awiwie. Dzień wcześniej Izrael odwiedził Joe Biden, który również wyraził solidarność z Izraelem.

Sunak ma spotkać się z premierem Beniaminem Netanjahu i prezydentem Isaakiem Herzogiem.

Izrael burzy dom terrorysty z Hamasu na Zachodnim Brzegu

Tymczasem palestyńskie media informują też o zbudzeniu domu terrorysty z Hamasu, który zabił izraelskiego żołnierza, sierżanta Szilo Josefa Amira na Zachodnim Brzegu. Do zabójstwa doszło w lipcu.

Ahmed Jassin Ghaidan mieszkał we wsi na Zachodnim Brzegu.

W sierpniu izraelska armia poinformowała rodzinę Ghaidana, że ich dom ma być zburzony.

Izrael, w ramach polityki zwalczania terroryzmu, burzy domy tych zamachowców, którzy przeprowadzili zamachy terrorystyczne, w których były ofiary śmiertelne.

Ghaidan otworzył ogień i zabił Amira niedaleko miejscowości Kedumim, 6 lipca. Po zabiciu Amira został zastrzelony przez funkcjonariuszy izraelskich sił bezpieczeństwa.

Według doniesień do ataku, w którym zginęła al-Szanti, doszło o świcie. Palestyńskie media nie podają, gdzie doszło do ataku.

Strefa Gazy: Izrael bierze na cel nie tylko Hamas

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 883
Konflikty zbrojne
Ile jest warta armia Kremla? Zachodni wojskowi ostrzegają: kiedy myślisz, że przegrali, oni wracają
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 882
Konflikty zbrojne
W NATO, ale bez Krymu i Donbasu. Jaki kompromis z Rosją zaakceptują Ukraińcy?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 881