Część rosyjskich dowódców nie słucha rozkazów ws. straceńczych ataków?

Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zastanawia się czy Siergiej Szojgu chwaląc jednostki biorące udział w walkach na Ukrainie, nie wymieniał tylko tych oddziałów, których dowódcy zgadzają się na przeprowadzania straceńczych ataków, niezależnie od ponoszonych strat.

Publikacja: 04.10.2023 06:59

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 588

ISW zwraca uwagę, że Szojgu, w czasie telekonferencji z udziałem kierownictwa resortu obrony Rosji, pochwalił grupę jednostek walczących w zachodniej części obwodu zaporoskiego, gdzie Ukraińcy mieli przełamać pierwszą linię rosyjskiej obron.

Wojna Rosji z Ukrainą: Kogo chwali rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu?

"Wybór jednostek dokonany przez Szojgu może wskazywać, że chciał on wyróżnić tych rosyjskich dowódców, którzy wykonują rozkazy rosyjskiego kierownictwa wojskowego i prowadzą bezlitosne kontrataki" - zauważa think tank.

W analizie czytamy, że Szojgu przypisał zasługi za udane rosyjskie działania obronne w rejonie Robotyne (10 km na południe od Orichiwia) i Werbowego (18 km na południowy-wschód od Orichiwia) pododdziałom 70. Gwardyjskiego Pułku Piechoty Zmotoryzowanej wchodzącego w skład 42 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej, 56. Pułkowi Powietrzno-Desantowemu, 810. Brygady Piechoty Morskiej i 291. Gwardyjskiej Brygadzie Artylerii.

Czytaj więcej

Leżał pijany na chodniku z tajnymi mapami Syrii. Teraz stanie na czele Grupy Wagnera?

"Szojgu nie wymienił innych formacji, którym rutynowo przypisuje się zasługi w utrzymaniu linii obrony Robotyne-Werbowe, takich jak 108. Pułk Powietrzno-Desantowy lub 247. Pułk Powietrzno-Desantowy" - czytamy.

ISW zwraca przy tym uwagę, że rosyjskie Ministerstwo Obrony "celowo pomija lub wyolbrzymia osiągnięcia określonych dowódców, by osiągnąć polityczne cele Szojgu i rosyjskiego dowództwa wojskowego".

Ukraiński wywiad wojskowy podaje, że ukraińska kontrofensywa doprowadziła do "całkowitej klęski" 810 Brygady Piechoty Morskiej i że jednostka ta została wycofana

Fragment analizy ISW

Rosyjscy dowódcy mogą rzucać żołnierzy na śmierć lub sprzeciwiać się rozkazom

"Podczas, gdy jest możliwe, że Szojgu chciał wyróżnić tylko kilka jednostek, Szojgu mógł wyróżnić niektóre z wymienionych jednostek z przyczyn politycznych. Niektórzy rosyjscy blogerzy wojskowi ostatnio wskazywali, że rosyjscy dowódcy coraz częściej mierzą się z wyborem między 'marnowaniem; swoich oddziałów w kontratakach, by utrzymać pozycje taktyczne lub sprzeciwianiem się rosyjskiemu dowództwu poprzez wycofywanie się na wcześniej przygotowane pozycje" - czytamy w analizie ISW.

Think tank przytacza przy tym opowieść jednego z rosyjskich dowódców frontowych, który twierdzi, że dowódca Wojsk Powietrzno-Desantowych, gen. Michaił Teplinski, miał pomóc ciężko doświadczonej w walkach jednostce wojsk powietrzno-desantowych w uniknięciu wznowienia kontrataków w rejonie Bachmutu. "Szojgu może pomijać jednostki, które opowiadają się za taktycznym odwrotem na przygotowane pozycje obronne" - ocenia ISW.

Think tank pisze też, że niektóre z jednostek wymienionych przez Szojgu "stale kontratakują" w rejonie linii frontu między wsiami Robotyne i Werbowe.

"Ukraiński wywiad wojskowy podaje, że ukraińska kontrofensywa doprowadziła do 'całkowitej klęski' 810 Brygady Piechoty Morskiej i że jednostka ta została wycofana" - zauważa ISW, które podaje też, że w przestrzeni informacyjnej nie pojawiają się żadne doniesienia o udziale tej Brygady w walkach od połowy września co mogłoby wskazywać, że jednostka ta została rozbita w czasie straceńczych ataków.

ISW zwraca uwagę, że Szojgu, w czasie telekonferencji z udziałem kierownictwa resortu obrony Rosji, pochwalił grupę jednostek walczących w zachodniej części obwodu zaporoskiego, gdzie Ukraińcy mieli przełamać pierwszą linię rosyjskiej obron.

Wojna Rosji z Ukrainą: Kogo chwali rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 871
Konflikty zbrojne
Prawie cały Sejm o ludobójstwie Tatarów krymskich, Konfederacja o ludobójstwie na Wołyniu
Konflikty zbrojne
Rosyjski pilot nie wytrzymał. Po ataku na dziecięcy szpital skontaktował się z ukraińskim wywiadem
Konflikty zbrojne
Rosja zbroi się na potęgę. Skala poważnie niepokoi NATO
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Konflikty zbrojne
Czy Ukraina ma szansę odbić tereny zajęte przez Rosję? Szef BBN odpowiada
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą